Amerikali Turk

İspanya'daki krizin ardından Almanya'da da bağımsızlık krizi patlak verdi

  • October 06, 2017 2:14 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

İspanya'nın Katalonya Bölgesi'nde yaşanan bağımsızlık krizinin ardından Almaya'da da Bavyera Partisi Bayernpartei, 'Bavyera'nın özgürlüğü, Bavyera'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden ayrılması bizim meşru hakkımızdır' açıklamasında bulundu.

Almanya'da Bavyera'nın ayrılma tartışmaları hiç eksik olmadı. Öyle ki, Bavyera'da Almanya'dan ayrılmayı ve bağımsız bir Bavyera Cumhuriyeti'ni savunan bir parti bile faaliyet gösteriyor.


Son günlerde Katalonya'nın bağımsızlık için referanduma gitmesi dünyada gündem olurken, Bavyera'nın şimdiden Katalonya'daki gelişmelerin etkisi altına girdiği belirtiliyor. Hep Ortadoğu'yu karıştıranlar şimdi kendi içerisinde oan krizde adeta orantısız güç ve şiddet kullanarak bunların önüne geçmeye çalışıyorlar. Olası bir Bavyera ayrılığı da bu krizlerden birinin patlak vermesine ve Avrupa'daki güven sorunun artmasında daha da imkan sağlayacak.

Bavyera Partisi Bayernpartei'nin resmi Facebook hesabından yapılan açıklamasında, "Bavyera'nın özgürlüğü, Bavyera'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden ayrılması bizim meşru hakkımızdır!'' ifadelerine yer verildi.

Almanya'nın en zengin eyaletlerinden Bavyera'da faaliyet gösteren Bavyera Partisi, Bavyera'nın sahip olduğu zenginliğin Almanya ile paylaşılmasına karşı çıkıyor.

Avrupa Adalet Divanı'na başvurup Bavyera Dilini gündeme getirecek

Junge Welt gazetesinden Claudia Wangerin'in haberine göre, ayrılıkçı Bavyera Partisi yakın gelecekte Avrupa Adalet Divanı'na başvurarak, Bavyera dilinin Almanca'dan başka bir dil olduğu konusunda bilirkişi raporu talebinde bulunacak.

Geçtiğimiz yıl Bavyera'dan Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bir dilekçeye yanıt veren mahkeme, Bavyera'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden ayrılması konusunda referanduma gidilmesini reddetmişti.

Öte yandan seçimlerin ardından 24 Ekim'de ilk oturumunu yapacak Federal Alman Meclisi'nde kimin nereye oturacağı konusunda kriz yaşandı. Hür Demokratlar, Nazi yanlısı Almanya için Alternatif (AfD) milletvekillerinin yanına oturmaya itiraz etti.