Amerikali Turk

Rusya'dan flaş 'Türkiye' iddiası: Batı yine darbe deneyecek

  • October 09, 2017 12:34 PM
  • (1 votes, avg. 3 from 5)

Türkiye'nin güney sınırlarını güvenli hale getirmek için attığı adımlardan biri olan İdlib'de çatışmasızlık bölgesini kontrol hamlesi sonrası Rusya'dan dikkat çeken bir iddia geldi.

Türkiye'nin 'İdlib' gibi dev bir operasyona liderlik etmesinin önemini vurgulayan İvan Konovalov, Batı'nın Türkiye ile ilgili başlıca hedeflerinden birinin yeni bir darbe girişimi olduğunu söyleyerek ''İlk girişim başarısız oldu, Batı yine deneyecek. Erdoğan da bunun çok iyi farkında'' dedi.

Rus Zvezda kanalının canlı yayın programında konuşan Konovalov şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle S-400 gibi bir silaha sahip olan bir ülke, bulunduğu bölgenin güçlü ülkesi olacak. Bölgede en güçlü ülke olmaya çalışan Türkiye için bu önemli. Uçak krizinin ve ilişkilerimizin kötüleştiği günleri hatırlayalım.

Moskova'nın, özellikle Rusya Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının çok başarılı politikaları sayesinde Türkiye sadece strateji partnerimiz olmadı. Aynı zamanda da Türkiye, İdlib gibi en ağır bölgenin operasyonunu üzerine aldı.

"Batı yine deneyecek. Erdoğan da bunun çok iyi farkında"

Rus askeri uzman sözlerine şöyle devam etti:

Batı Erdoğan'a karşı yine bir girişimlerde (darbe) bulunacak. Kuşkusuz. Batı'nın Türkiye ile ilgili başlıca hedeflerinden biri bu. İlk girişim başarısız oldu. Batı yine deneyecek. Erdoğan da bunun çok iyi farkında.

Batı Erdoğan'dan 'kurtulmak' için mutlaka bunu yapmaya çalışacak. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum: Erdoğan Rusya ile Suriye konusunda, İdlib gibi en zor bir konuda anlaştı. Eğer Erdoğan'ı devirirlerse, o zaman tüm İdlib bölgesi de patlar.