Amerikali Turk

Alman basını: 'Kürt devleti bir rüya olarak kalacak'

  • October 18, 2017 9:56 AM

DW Türkçe'nin haberine göre, Hannoversche Allgemeine Zeitung, "Kürtlere tarihte kötülükler yapıldığı için, kendi devletlerini kurma çabaları Batı'da bazılarının sempatisiyle karşılandı. Ancak bu bir rüya olarak kalacak: Irak'taki merkezi hükümetin yanısıra Türkiye ve İran da Kürtlerin bağımsızlık planlarını açıkça reddediyor" diye yazdı.

Yazıda Batı'nın Kürtlerin komşularının kurduğu bu ortak cepheye karşılık vermekten sakınacağını belirtildi.
Mitteldeutsche Zeitung, gerginlikten ötürü Alman ordusunun KBY'ye bağlı peşmergeye verdiği askeri eğitimin askıya alınması kararını yorumladı: "Bu konudaki kararı yeni federal meclis ve kurulacak yeni hükümet vermek zorunda. Durum netleşinceye kadar misyonun bir kez daha birkaç aylığına uzatılması kabul edilebilir. Alman ordusu bu geçiş dönemi sırasında peşmergenin eğitimine yeniden başlar mı? Bu bambaşka bir konu"

Mannheimer Morgen gazetesi ise Kerkük konusundaki gerginlikten Kürtlerin zararlı çıkacağı görüşünü paylaştı. Irak ordusunun İran'ın yönlendirdiği Şii milislerin desteğindeki ilerleyişinin, Irak'taki nüfus arasındaki nefreti daha da tırmandıracağını söyleyen gazeteye göre, "Kürtler kendi aralarında kavgaya tutuşacaklar. İşte bütün bunlar IŞİD'le mücadele koalisyonunu zayıflatabilir. Tam da cihatçılar yenilmenin eşiğindeyken"

Neue Westfälische gazetesinin yorumunda da şu ifadeler kullanıldı: "Kürtler kendi devletlerini kurabilme hedefine ulaşmak için fırsatı değerlendirse de bu, Batı'nın IŞİD'in bölgeden temizlenmesinin ardından bölgenin istikrara kavuşması hedefine katkı sağlamayacak. IŞİD'le mücadelede taraflara sunulan destek doğruydu. Şimdi geri çekilmeyip olayların dışında kalmamak, tam tersine gerilimin tırmanmaması için hassaslıkla çalışmak da aynı şekilde doğru olur. Hiçbir şey, bölgeyi kaosa terkedip birkaç yıl içinde felaket sonuçlarla karşı karşıya kalmaktan daha kötü olamaz"