Amerikali Turk

İslam dünyasına kritik çağrı: Erdoğan'ın liderliğinde birleşmeliyiz

  • October 23, 2017 10:25 AM

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün 9’uncu Zirvesi için Türkiye’ye gelen Gine Devlet Başkanı Alpha Conde katıldığı bir televizyon programında 15 Temmuz darbe girişimini sabaha kadar büyükelçisinden bilgi alarak anbean takip ettiğini anlattı.

Conde, "İhtilaflı coğrafyalarda İslam birliğini gerçekleştirmek gerekiyor. Sayın Erdoğan’ın liderliğinde bu birleşmeyi sağlamak çok önemli olacaktır" diyerek şu sözleri kaydetti:

Zirvede hangi mesajlar verildi? İşbirliğinin artırılmasına dair adımlar atılabilecek mi?

"Sayın Erdoğan’a beni davet ettiği ve zirveye katılmamı sağladığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu zirve zamanında İstanbul’da kurulduğu için çok önemli bir zirvedir. Ve İslam ülkeleri arasında işbirliğini tesis etmek için önemli ve önde bir zirvedir. Sayın Erdoğan hala zirvenin amaçlarına ulaşmadığını kabul ediyor. Ancak bu konuda gerekli bütün çalışmaları yapmak için öncü oluyor. Özellikle D-8’in genişletilerek başka ülkelere açılması ve G-20 gibi bir zirve oluşturulmasını da teklif etti. Ve diğer ülkelere de zirveye katılmaları için davet yapacağını kaydetti. Ertesi gün Pakistan Başbakanıyla bir görüşmem oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı hedefleri gerçekleştirmek istediğini belirtti."

D-8’in kuruluş amacı İslam Birliği’ni sağlamaktı. İslam coğrafyalarında yaşanan acı ve zulmü göz önüne bulundurduğumuzda bu birliğin tesis edileceğine dair inancınız nedir?

Sayın Erdoğan göreve geldiğinden beri Afrika ile Türkiye’nin ilişkileri çok gelişti. Gine’ye geldiği ilk ziyaretinden bu yana ilişkiler inanılmaz ilerledi. Ben de Türkiye’ye birçok seyahat gerçekleştirdim. Tüm alanlarda ilişkileri geliştirme kararı aldık.

Özellikle iki ülke arasında ve özellikle şirketler arasında bu işbirliğini geliştirmek için çok konuştuk. Gine’de çok ciddi maden ve tarım kapasitesi mevcut. Türkiye’nin yardımıyla bu zenginlikleri ortaya çıkararak Gine’nin zenginleşmiş bir ülke olmasını sağlayacağımıza inanıyorum.

"Erdoğan'ın liderliğinde birleşmeliyiz"

Bir konuşmanızda ‘Tek ses olmamız gerekiyor. Bizim nasihate ya da müdahaleye ihtiyacımız yok’ demiştiniz. Tıpkı İslam Dünyası’nda olduğu gibi Afrika’da da birlik neden sağlanamıyor?

Sayın Erdoğan’ın ortaya attığı genişleme fikri çok önemli. Diğer ülkelerin de bu fikre sıcak baktığını çok iyi biliyoruz, gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Günümüzde bu kadar ihtilafların olduğu coğrafyalarda yeni bir ilerleme kaydetmek ve İslam birliğini kaydetmek çok önemlidir. Sayın Erdoğan’ın liderliğinde bu birleşmeyi sağlamak çok önemli olacaktır.

Afrika Birliği’nin Gine’ye ne katması değil de, Gine’nin Afrika Birliği’ne ne katacağı çok önemli. Ben gençliğimde Fransa’da, Fransa’daki Afrikalı Öğrenciler Birliği başkanıydım. Bu dönemde de Afrika’nın hürriyetine kavuşması çok önemli bir olgudur. O zamanki fikir de Afrika’yı birleştirmekti. Afrika Birliği başkanlığına geçerek öğrenciliğimdeki hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Afrika’nın bir bütün olması için tek sesten konuşması ve dış ülkelerin müdahalesinin olmaması gerekir. Bildiğiniz üzere Gine çok önemli bir ülkedir. Yüzde 58 oy çokluğuyla bağımsızlığı ilan ettik. Bütün Gine hürriyete kavuşmada desteğini göstermiştir."