Amerikali Turk

ABD'ye uçuşlarda mülakat şartı

  • October 27, 2017 3:38 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

105 ülkedeki 280 havalimanından ABD'ye yapılacak uçuşlarda güvenlik önlemleri artırılırken, yolcularla "kısa mülakatlar" yapılması kararlaştırıldı

ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi tarafından günde 325 bin yolcu taşıyan 180 havayolu şirketine bildirilen yeni uygulamalar nedeniyle, Alman şirketi Lufthansa yolculardan kalkış saatine en az 1.5 saat kala check-in işlemlerinin tamamlamasını istedi.

Cathay Pacific Airvvays ise mülakat yapılması ihtimali nedeniyle self-check-in uygulamasını kaldırarak, yolculara kalkıştan en az 3 saat önce havalimanında olmaları çağrısı yaptı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) CEO'su Alexandre de Juniac, ABD'nin hangi tehditler nedeniyle bu değişikliğe gittiğini belirtmemesini eleştirerek, "Önceden danışılmadan tek taraflı olarak önlemler getirilmesi çok kaygı verici bir şey" dedi.

Asya Pasifik Havayolları Birliği (AAPA) da, tehditlere karşı tek taraflı önlemler getirmenin gereksiz yoğunluk ve başka güvenlik sorunları doğurabileceği uyarısında bulundu.

ABD mayıs ayında İstanbul Atatürk Havalimanı'nın da içinde olduğu 10 noktadan ABD'ye uçuşlarda kabinde elektronik cihazlarla seyahat edilmesini yasaklamış, haziran ayında ise tarama ve güvenlik önlemlerinin artırılması şartıyla bu yasağı kaldırmıştı.