Amerikali Turk

Amerikan araştırması ortaya koydu! Ortadoğu'da Türkiye fırtınası

  • December 12, 2017 12:38 PM

ABD merkezli araştırma kuruluşu Pew'un Orta Doğu'da yürüttüğü çalışmadan, bölge halklarının Türkiye'yi bölgede en çok etkisini artıran ülke olarak algıladığı sonucu çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bölgede en yüksek olumlu algıya sahip lider.

Pew Research Center raporuna göre, Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Rusya da Orta Doğu'daki etkinliğini artıran ülkeler arasında.

Ülke liderlerinin bölgede nasıl algılandığını da inceleyen Pew, "Genel olarak bölgedeki siyasi liderlere bakış negatif. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir istisna olarak öne çıkıyor" diyor.

Yapılan kamuoyu yoklamasında verilen cevapları puanlayan Pew, Erdoğan'a bakışın en olumlu olduğu ülkenin yüzde 66 ile Lübnan olduğunu aktarıyor. Lübnan'ı yüzde 59'la Tunus takip ediyor.

Erdoğan'ın en olumsuz olarak algılandığı ülke ise yüzde 15'le İsrail.

Pew, özellikle Ürdün ve Tunus'ta Erdoğan algısının göre iyileştiğini söylüyor ve "Erdoğan'a bakışta Tunus'ta 2014'e göre yüzde 10'luk yükseliş var. Ürdün'de ise 2015'e göre yüzde 7'lik bir çıkış yaşandı" diyor.Türkiye'de ise bölgedeki siyasi liderlere bakış genellikle olumsuz.

Ankete Türkiye'den katılanlar arasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yüzde 7 ile en düşük orana sahipken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi yüzde 12 oranında kalıyor.

Araştırmaya Türkiye'den katılanların en olumlu algıladığı lider ise yüzde 23'le Suudi Arabistan Kralı Selman.

Türkiye'nin Orta Doğu'daki etkinliği

Araştırmada incelenen bir diğer konu ise ülkelerin Orta Doğu'da 10 yıl öncesine kıyasla ne derece etkin olduğu.

Bölgede Türkiye'nin etkisinin artığını düşünenlerin oranı ortalamada yüzde 63 seviyesinde. Bu oran incelenen diğer ülkeler arasında en yüksek oran.Türkiye'nin etkisinin artığını en çok düşünler ise yüzde 76'yla Ürdünlüler.

Pew araştırmasına göre Orta Doğu'nun 'en sevilmeyen lideri' İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.

Araştırmaya Türkiye'den katılanların yüzde 79'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildirirken, olumlu görüş verenlerin oranı yüzde 7'de kaldı.

Ancak artaştırma kapsamındaki diğer ülkelerde Netanyahu konusundaki görüşler daha da kötü.

Ürdün'deki katılımcıların yüzde 96'sı, Lübnan'daki katılımcıların ise yüzde 99'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildiriyor.