Amerikali Turk

ABD, Ankara'daki FBI ataşesinin Türk makamlarınca çağrıldığını doğruladı

  • December 14, 2017 10:09 AM

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği'nde görevli ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ateşesinin Türk makamlarınca çağrıldığını doğruladı.


Heather Nauert günlük basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, "Türkiye'deki büyükelçiliğimizde FBI ataşesi olarak çalışan kişinin Türkiye'de bir bakanlığa çağrıldığını doğrulayabilirim" dedi. Nauert, söz konusu bakanlığı ise açıklamadı.

FBI'ın Türkiye'deki görevlisi Emniyet Genel Müdürlüğü'ne çağrıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın davaya karışmadığını vurgulayan Nauert, davayla Adalet Bakanlığı'nın ilgilendiğini de ekledi.

New York'ta süren İran'a ambargoların yasa dışı yollarla delinmesi davasında bu hafta eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz da tanık olarak ifade vermişti.

Gazeteci Adam Klasfeld'in mahkeme salonundan aktardığı notlara göre, savcılık makamı Korkmaz'a "ABD tarafından işe alınıp alınmadığını" sordu.

Bu soruya "Hayır" yanıtını veren Korkmaz, ifadesinin devamında FBI'dan "talep etmediği" 50 bin dolarlık maddi yardım aldığını söyledi.

Korkmaz ifadelerinde sahte pasaportla yaklaşık 10 ay önce ABD'ye yerleştiğini belirtmişti.