Amerikali Turk

Vize muafiyeti için top hükümette

  • December 18, 2017 12:35 PM

Türkiye ile AB arasında vize serbestisi için, Ankara’nın adım atacağını belirten mesajların ardından bürokrasi şimdi hükümetten adım bekliyor. AB ile terör yasasında yasal uyum için çalışan bürokrat ve diplomatların, hükümete, “AB içerisinde birçok ülke terör yasalarını sertleştiriyor. Bu bizim lehimize bir durum. Bizim de elimizde anlatacak bir şeyler olmalı” mesajı verdiği öğrenildi. Vize serbestisi için bugün düğmeye basılsa bile en hızlı 1.5-2 sene içerisinde sonuç alınacağına işaret eden üst düzey bir yetkili de, AB’nin nisan ayında yayımlayacağı İlerleme Raporu öncesinde müzakere sürecinin devam ettirilebilmesi için hükümetin açılım yapmasının şart olduğuna işaret etti.

Hükümet son olarak 12 Aralık’ta AB ile vize muafiyetinin sağlanması için 7 madde üzerinde yapacağı değişikliklerle ilgili yol haritasını Brüksel’e sunacağını duyurmuştu. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 12 Aralık’taki AB toplantısına katılmadı; hükümet de Brüksel’e bir plan sunmadı. Hükümetin, AB ile ilişkilerini düzeltmekte kararlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu’na yakın bir kaynak da, “Artık, AB ile ilişkilerin her geçen gün daha iyi olduğunu göreceksiniz” değerlendirmesini yaptı. Hükümetin açılım için 2018 başında harekete geçmesi beklenirken, uzun süredir toplanmayan ve AB sürecinde gerçekleştirilen reform sürecinin simgesi haline gelen Reform İzleme Grubu’nun da toplanması bekleniyor.

Bürokrasi, Türkiye’nin vize serbestisinde kronik bir sorun haline dönüşen Terörle Mücadele Kanunu’nu AB ile uyumlu hale getirmesini istiyor. Ayrıca Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun da AB müktesabatıyla uyumlu olması gerekiyor.