Amerikali Turk

Tarihi Kudüs oylaması bitti! İşte sonuç

  • December 21, 2017 12:27 PM

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Kudüs oturumunda BM, ABD'nin kararına karşı Kudüs tasarısını kabul etti. Tasarı için yapılan oylamada, 128 ülke kabul oyu verirken, 9 ülke ret oyu kullandı. 35 ülke ise çekimser kaldı.

Mısır tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve ABD'nin vetosu nedeniyle reddedilen “Kudüs tasarısı”, olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun oyuna sunuldu.

BM Genel Kurulunda görüşülen Kudüs tasarısı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını geri çekmesi talebini içeriyor.

Toplantıda oylamadan önce ülke temsilcilerinin konuşmalarına geçildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BMGK'da yaptığı konuşmada, "Oylama Filistin davasının hala davamız olduğunu göstermek için önemlidir. Bu bağlamda, bugün adalet ve barış için sesimizi yükselteceğiz. BM üyesi bir ülke diğer üyeleri tehdit etti. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Ülkelerin oylarının satın alınabileceğini düşünmek ahlaki değildir. Biz korkmadık! Güçlü olabilirsin, ama bu seni haklı yapmaz. Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür." dedi.

ABD BM Daimi Temsilcisi Haley, "ABD Kudüs'e büyükelçiliğini taşıyacaktır bunu bizden ABD halkı istiyor ve doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır." dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Trump’ın kararının Kudüs’ün statüsünü etkilemeyeceğini, sadece ABD’nin arabuluculuk statüsünü etkileyeceğini söyledi. Maliki:"Kudüs'ün hariç bırakıldığı bir barışı planını kim hayal edebilir. Kudüs barışın da savaşın da anahtarıdır." dedi.

Konuşmalardan sonra tasarının oylamasına geçildi. Yapılan oylamada, 9 ret oyuna karşı 128 kabul oyu çıktı. 35 ülke ise çekimser kaldı. ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo, Palau, Kudüs tasarısına ret oyu veren ülkeler oldu.