Amerikali Turk

Trump, Bir Kez Daha İslam Alemini Ayağa Kaldırabilir

  • December 23, 2017 10:24 AM
  • (1 votes, avg. 2 from 5)

Trump, Kudüs kararının ardından İslam alemini bir kez daha ayağa kaldıracak. Hamas Lideri Heniyye "İsrail'i Yahudi devleti olarak tanıyacak, Filistinlilere dönüş yolunu kapatacak" dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, ABD'nin Kudüs konusunda yeni açıklamalar yapabileceği yönünde bilgiler bulunduğunu bildirdi.

"İSRAİL'İ YAHUDİ DEVLETİ OLARAK TANIYACAK VE FİLİSTİNLİLERE DÖNÜŞ YOLUNU KAPATACAK"

Heniyye, Hamas'ın Gazze'de düzenlediği 11. Bilimsel Kudüs Konferansında yaptığı konuşmada, "ABD yönetiminin, (İsrail'i) Yahudi devleti olarak tanıyabileceği, tüm Yahudi yerleşim birimlerinin Kudüs'e ait olduğunu ve Filistinli mültecilerin dönüş hakkı olmadığını açıklayabileceği yönünde ilgili kesimlerden elimize ulaşan bazı bilgiler var." dedi.

Heniyye, söz konusu "ilgili kesimler" hakkında ise herhangi bir bilgi vermedi.

FİLİSTİN YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Filistin'in iç meselelerinin düzeltilmesi ve barış sürecinin kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Heniyye, Filistin direnişi üzerindeki ellerin çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Heniyye, Filistin yönetiminden de "İsrail ile güvenlik koordinasyonu meselesi ve Oslo Anlaşması konusunda net bir tutum sergilemesini" talep etti.

"ÖZGÜR DÜNYANIN İNSANİ BAŞKENTİDİR"

İsrail'in Kudüs'teki her türlü uygulamasının boş ve geçersiz olduğunu vurgulayan Heniyye, "Kudüs, Filistin devletinin siyasi, Müslümanların dini ve özgür dünyanın insani başkentidir." ifadesini kulla