Amerikali Turk

ABD Büyükelçiliği duyurdu! Vize başvuruları ile ilgili flaş gelişme

  • December 29, 2017 12:11 PM

Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği, vize işlemlerinin yeniden başladığını resmen açıkladı. Büyükelçilik ve konsolosluğa gidenler, vize başvurularını sorunsuz bir şekilde yapabiliyor.

Türkiye ve ABD'nin karşılıklı olarak kaldırdığı vize sınırlamasının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bugün bir açıklama yaptı.

Büyükelçilik, Twitter hesabından "#Türkiye’deki ABD misyonlarında, göçmen olmayan #vize hizmetlerinin tamamı yeniden başlatılmıştır. Ek vize randevuları açılmıştır. Göçmen olmayan vize başvurularına ilişkin bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz" mesajını paylaştı.

Buna göre, 28 Aralık’tan itibaren göçmen olmayan vize işlemleri tam kapasiteli olarak hizmete açıldı ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu mevcut vize randevularına ilave olarak tüm göçmen olmayan vize türleri için randevu vermeye başladı.

Büyükelçilik, daha önceden randevusu bulunanların internet randevu sisteminde uygun tarih açılmış olması durumunda bunu daha erkene alabileceğini de açıkladı.

Türkiye dışındaki ABD misyonlarından alınan randevuların ise korunabileceği ya da Türkiye içinden yeni randevu alınabileceği belirtildi. Ancak bunun için Türkiye'de yeni vize ücreti ödenmesi gerekiyor.

Sabah erken saatlerinde sıraya girdiler

İhlas Haber Ajansı, İstanbul İstinye'deki ABD Başkonsolosluğu'na birçok kişinin vize için geldiğini aktarıyor.

Erken saatlerde gelerek sıraya girenler, vize başvurularını yapıyor. Ajansa konuşanlar, başvurularda bir sıkıntı yaşamadıkları bilgisini paylaştı.

Öğrenci vizesi için başvuran bir kişi ise ret yanıtı aldığını söyledi: "İki hafta önce randevu almıştım. Bugün geldim. Bir sıkıntı olmadı. Ancak red aldım. Öğrenci olarak başvurmuştum. Tekrar başvuracağım."

8 Ekim'den bu yana...

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanmasının ardından; ABD Büyükelçiliği Türkiye'deki göçmen olmayan vize hizmetlerini 8 Ekim’de askıya almıştı.

6 Kasım’da ABD Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başladığını duyurmuştu. Son olarak ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu 19 Aralık'ta açıklamıştı.