Amerikali Turk

Hakan Atilla davasında jüriden flaş talep

  • January 03, 2018 12:04 PM

Türkiye ve ABD’nin 22 aydır yakından takip ettiği Rıza Sarraf davasında sona gelindi… New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde 27 Kasım'da başlayan Rıza Sarraf'ın tanık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı duruşmalar sürecinde seçilen jüri, görüşmelerinin dördüncü gününde de bir karara varamamıştı.

Hakim Richard Berman, Noel ve yeni yıl tatilinin araya girmesi sonrasında, jürinin, görüşmelerine bugünden (3 Ocak) itibaren başlamasına karar vermişti. Bu sabah yerel saatle dokuzda bir araya gelen jüri heyeti Atilla ile ilgili vereceği kararı yeniden görüşmeye başladı.


Amerikan ceza yasalarına göre, 22 Aralık 2017'de ara verilen jürinin karar görüşmeleri sonrasında, heyet üyeleri kendi aralarında hiçbir konuşma yapmadı. Yasalara göre ara verilen bu süre içerisinde 12 kişilik jüri heyetinin kendi aralarında davayla ilgili konuşması, fikir alışverişinde bulunması, hatta dava dışında tatillerini kutlayan telefon konuşmaları yapmaları bile yasaktı. Hukukçular, böyle bir durumun tespit edilmesinin jüri üyelerinin davadan azli ve ceza verilmesi gibi müeyyidelerinin olduğunu belirttiler.


Reuters’ın son dakika geçtiği haberde, jüri heyetinin yetkililere bir soru sorduğu belirtildi. Jüri üyelerinin, “Bazı suçlar konusunda anlaşsak ve bazılarında anlaşamazsak ne yapmalıyız” diye sorarak yanıt beklediği aktarıldı.

Hakim Richard Berman’ın jüriye, görüşmeye devam ederek bir sonuca ulaşmaya çalışmalarını tavsiye etti.


Jürinin Atilla hakkında vereceği karar sonrasında davanın diğer tutuklu sanığı Zarrab için son kararı hakim Berman verecek. Önümüzdeki süreç içerisinde yapılacak duruşma veya duruşmalarda, Berman, hakkındaki yedi ayrı suçlamayı kabul edip tanıklık yapan Zarrab’ın cezasını belirleyecek. Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberde Zarrab’ın yaptığı işbirliği karşılığında hakkında istenilen toplam 135 yıllık maksimum hapis cezasından önemli ölçüde bir ceza indirimi almasının beklendiği kaydedildi.