Amerikali Turk

İlber Ortaylı, 'Liseyi Bitiren Çocuğu Amerika'ya Yollamayın'

  • January 08, 2018 3:30 PM
  • (1 votes, avg. 4 from 5)

Türk Tarih Profesörü Dr. İlber Ortaylı, liseyi bitirdikten sonra Amerika'ya okuması için giden çocukların çok yanlış kararlar verdiğini söyleyerek, "18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın, yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Liseyi bitiren çocukları Amerika'ya yollamayın diyoruz" dedi. İlber Ortaylı, Yüreğir Belediyesi, Türkiye Gençlik Vakfı, Birlik Vakfı Adana Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iş birliğinde Yüreğir Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tarihte Ortadoğu ve Türkiye" konulu konferansa katıldı. Konferansa Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra kent protokolü ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı. İzdihama neden olan konferansta yer bulamayan vatandaşlar ayakta veya yere oturarak Ortaylı'yı dinledi.

Kudüs sorununa değinen Ortaylı, Osmanlı'nın Kudüs'e girmesinin stratejik bir anlamı olmadığını ifade ederek, "Osmanlının Kudüs'e girmesinin fazla stratejik anlamı yok. Kudüs, Kudüs'tür. Ben 2 senede bir gidiyorum. İlk gidişimden bu yana 20 yıl geçti. Kudüs'ü şerifin asıl kısmına girmek için torpil lazım. Kudüs'ün içerisine giremiyorsun, girmek istiyorsan bahşiş veriyorsun. Kudüs'ten içeri girerken izzeti nefsi kırılmayan bir adam tanımadım ama yine de oraya sahip çıkıyoruz çünkü Kudüs bizimdir diyoruz" ifadelerini kullandı."Yapan mimar işten anlamıyor"Ortaylı, sesinin arka taraflara gitmemesi konusunda katılımcılara eleştirilerde bulunup hedefine yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ni aldı. Kültür merkezindeki ses sisteminin de hiç güzel olmadığını kaydeden Ortaylı, "İstanbul'da ki Opera Binası'nın ses sistemi çok kötüydü. Belli ki yapan mimar anlamıyor o işten. Anlamadığı tescil edilmesine rağmen yeni yapımı yine ona verdiler. Ben utanıyorum, bu toplum Mimar Sinan'ı yetiştirmiş. Adam yapamıyor ama ben orada hangi tiyatroyu seyrettiysem, hangi konseri izlediysem ekosistemi çok kötü oranın. Zaten kendisini bilen o kadar dar alana opera binası yapmaz bu görgüsüzlük. Hükumeti eleştiriyorum zannetmeyin, ahalide iş yok" diye konuştu.

"Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok"Amerika ile Türkiye arasında yaşanan vize krizine de değinen Ortaylı, "Ankara'da ki büyükelçinin Washington'a sormadan vize yasağı koyması bir numaradır. Hem kendisine bir isim koyacak, hem de Trump umurumda değil, ne duruma düşer diye düşünmeyecek. Avrupa'da insanlar bizdekilerin Amerika'yı sevdiği kadar sevmez. Amerikan budalası olan Türklerdir. Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok" ifadelerini kullandı."Türk çocukları ahmaktır"Türkiye'den Amerika'ya okumak için gitmenin de liseden sonra çok yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Liseyi bitiren çocukları Amerika'ya yollamayın diyoruz. Taze fidandır, hele bizimkiler tam taze fidandır. 18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın, yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Koca koca mevki sahibi insanlar Green Card aldık diye seviniyorlar. Ne ayıp şey ya. Sen amele misin? Bunu Avrupa'da göremezsin. Avrupa'da çok uzun zaman Amerika'ya göç etmek muvaffakiyetsiz insandır, alt tabakadır. Kimse orada gittim diye övünmez" açıklamasında bulundu."24 saat namaz mı kılıyorlar"Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde bulunan Kabe'nin etrafına yüksek binaların dikilmesini de eleştiren Ortaylı, "Kabe'nin etrafına apartmanlar, gökdelenler yapıyorlar. Kabe arada küçücük kalıyor. Şimdi bana senet verseler inanmam o otellerde bunlar hep namuslu mu duruyorlar. Hiç mi bir şey yapmıyorlar? 24 saat namaz mı kılıyorlar" şeklinde konuştu.Öte yandan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin İslam dünyasında ordusunun en iyi olan ülke olduğunu sözlerine ekledi.