Amerikali Turk

Nusr-Et artık New York'da

  • January 18, 2018 11:04 AM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)

 

Dünyada ‘saltbae’ hastagi ve lakabı ile sosyal medya fenomeni haline gelen Nusr-Et Steakhouse’un patronu Nusret Gökçe, Amerika’da ki ikinci şubesini New York’da açtı.

SON bir yıldır yurtdışında tanıtım faaliyetleri yürüten Nusr-Et Steakhouse’un New York şubesi  18 Ocak günü açıldı

 

150 KİŞİ KAPASİTELİ

Steakhouse ve burger konsepti ile şu anda Türkiye’de 8 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde iki olmak üzere toplam 13 restoranında misafirlerini ağırlayan Nusr-Et. New York Mekânı; 150 kişilik  kapalı, 80 kişilik açık oturma kapasitesine sahip. Et tedariğini, Amerika’daki çiftliklerin yanı sıra Yeni Zelanda, Kanada ve Avusturalya gibi farklı ülkelerden sağlayan Nusr-Et, New York mönüsünde “Nusret Spagetti, Lokum ve Kafes” gibi ürünlerin yanı sıra deniz mahsulleri, Turk kahvesi ve çayı da sunacak.

MİLYONLARA ULAŞTI

2012 yılında Doğuş Grubu bünyesindeki Dream çatısı altına giren Nusr-ET markası, bu tarihten itibaren hem şube sayısını arttırdı hem de yurtdışı açılımı için düğmeye bastı. Yaklaşık 1 yıl önce Amerika’da tanıtım çalışmalarına başlayan Nusret Gökçe, özellikle “Saltbae” hastagi ile ses getirdi. Bu sayede sosyal medya milyonlarca takipçiye ulaşan Nusret, daha ABD’de restoran açmadan meşhur oldu.

GÜNDE 5 BİN KİŞİ YEMEK YİYOR

ULUSLARARASI pazarda hızla büyümeyi hedefleyen Nusr-Et Steakhouse, 2018 yılında yurtdışı yatırımlarına Miami’deki ikinci lokasyonu, Londra ve Dallas ile devam edecek. Mevcut restoranlarında günde 5 bin kişiyi ağırlayan Nusr-Et Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’nun ardından Asya pazarına da girmeyi planlıyor. 2017’de Bebek, İstinyePark ve Kanyon’da üç yeni lokasyonda hizmet vermeye başlayan Nusr-Et Burger ise Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da büyümeye devam edecek.

Nusr-Et, 60 W. 53rd St., nr. Sixth Ave.; 212-315-3660