Amerikali Turk

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek ilk siyah kadın astronotun görevini iptal etti

  • January 20, 2018 10:22 AM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)


Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), haziran başında Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) gönderilmesi planlanan ilk Afroamerikan kadın astronot Jeanette Epps'in görevden alındığını açıkladı.

NASA Astronotu Lee Archambault, Boing şirketinin ürettiği CST-100 adlı uzay aracının kontrol ve gösterge panellerinin erişilebilirliğini ve görüş mesafesini test ediyor. CST-100’ün Kasım 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuş gerçekleştirmesi planlanıyor.

NASA sözcüsü Brandi Dean konuyla ilgili yaptığı açıklamada Epps yerine astronot Serena Aunon-Chancellor'ın ISS ekibine katılacağını belirtti. Dean, Epps'in neden görevden alındığına dair bilgi vermedi.

Misyon hazırlık eğitimi için Rusya'da bulunan Epps'in ABD'ye geri döneceği bildirildi.

KARARI NASA ALDI

NASA sözcüsü Brandi Dean kararın Rus Uzay Ajansı tarafından değil NASA tarafından verildiğinin altını çizdi.

Astronotların misyon tarihine bu kadar kısa zaman kala görevden alınması NASA içinde çok sık karşılaşılan bir durum değil. NASA'da 2011 yılından bu yana astronot olarak görev yapan 47 yaşındaki Epps görevden alınmasaydı, ISS'de uzun süreli görev yapan ilk siyah kadın astronot olacaktı. Daha önce ISS'yi ziyaret eden siyah astronotlar olmuş, fakat hiçbiri uzun süreli görev üstlenmemişti.