Amerikali Turk

Türklerin En Çok Tercih Ettiği 3 Vatandaşlık

  • February 21, 2018 12:15 PM

Son yıllarda yatırım rotasını yurt dışında çeviren birçok kişi, yurtdışında gayrimenkul yatırımı yaparak ve şirket kurarak ikinci bir vatandaşlık elde etmek istiyor.


Birçok insanın ilk tercihi olan AB ülkeleri dışında, Amerika ve Kanada'da çok talep görüyor. Yeni Bir Hayat Yönetim Kurulu BaşkanıŞevki Akaydın,vatandaşlarımızın özellikle Amerika ve Kanada'ya yoğun talep gösterdiğini ifade etti.

Kurulduğu günden itibaren birçok yatırımcıya ve aileye yurt dışı kapılarını açan Yeni Bir Hayat, 2017 yılı ile birlikte Terranova Global çatısı altında hizmet vermektedir. En çokgayrimenkul yatırımı ve şirket kurma ilgisi görenKanada, İngiltere ve Amerika ülkelerine ikinci vatandaşlık nasıl alınır ve şartları nelerdir sorularını,yurtdışı yaşam danışmanlığı alanında hizmet veren Yeni Bir Hayat CEO'su Şevki Akaydın cevapladı.

Kanada Vatandaşlığı

Yaşam standartları açısından dünyanın en iyi ülkelerinden birisi olan Kanada, birçok ülkeden göçmen almaktadır. Kanada göçmenlik programı ile yılda 250.000 göçmen alan ülke, dünyanın en yaşanılabilir ülkeler arasında gösterilmektedir. Kanada göçmenlik başvurusu için size uygun olan nitelikli göçmenlik programını seçmeniz gerekir.

Express Entry ile eğitim, dil, iş deneyimi vb. kriterler gözetilerek puanlama yapılmakta ve puanlama sonucunda toplamda 100 üzerinden en az 67 almak şartıyla başvurulan kişiler önceliklendirilmektedir. Kanada göçmenlik programına başvurunuz kabul olunmasıyla birlikte oturum ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Kanada'da 3 yıl yaşadıktan sonra da vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

İngiltere Vatandaşlığı

1963 yılında İngiltere ve Türkiye arasında imzalanan Ankara antlaşması ile,Türk vatandaşları İngiltere'de oturmave iş kurma izni alabiliyor. Oturum ve iş kurma iznini aldıktan 5 sene sonrasında ise İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapabiliyorsunuz. Böylelikle Avrupa Birliği pasaportunu elde edebilirsiniz.

Girişimcilerin vizesi olarak geçen Ankara anlaşması vizesi, çok küçük sermayelerle birlikte size iş kurma fırsatı tanımaktadır. Bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açık olan bu vize, küçük sermayelerle uluslararası bir şirket kurma şansı sunuyor. Ankara antlaşması vizesi başvurusu için İngiltere'de kuracağınız işle ilgili detaylı bir iş planını anlatan dosya hazırlamalısınız. Başvuru kabul sürecinde orta ve ileri düzey İngilizce bilginizin dikkate alındığını söylemekte fayda vardır. İngiltere'de iş kurduktan sonra eşinizi ve çocuklarınızı da yanınıza aldırabilirsiniz.

Amerika Vatandaşlığı

50 eyaletten oluşan ve 1 federal bölgesi olan Amerika Birleşik Devletleri, Dünya'nın 3. Büyük nüfusuna sahip ülkesidir. EB 5 yatırım programı ile 500.000 Dolar değerinde bir yatırım yapabilir ve Amerika yatırımcı vizesine başvurarak GreenCard alabilirsiniz. 5 yıl sonrasında da Amerika vatandaşı olabilirsiniz.

Amerika'daki işsizliğin yüksek olduğu yerlerde en az 10 kişiye istihdam sağlayarak 4 sene boyunca bu yatırımı çekmeden 5. senede bu yatırımı geri alabilirsiniz. Doğru EB 5 vizesi projelerinizi hazırlayıp başvuru yaptıktan 12 – 14 ay sonra 2 yıllık geçici GreenCard sahibi olursunuz.

Çifte Vatandaşlığa En Çok Kimler Başvuruyor?

Çifte vatandaşlık için en çok başvuru yapan kişiler, eğitim düzeyi yüksek ve maddi imkanı fazla olan kişiler oluyor. Günümüzde dil bilmeden bu ülkelerde yaşamak zor olduğundan en azından orta seviyede dil bilgisi önemli bir kriterdir.