Amerikali Turk

O mülteci kızın son haline bakın!

  • March 05, 2018 9:34 AM

Danimarka'ya gelen mülteciler arasında bulunun küçük Suriyeli kız çocuğu Noor Al-Saedi ile oynayan polis memuru bir anda popüler oldu. Öyle ki mülteci kız çocuğu ile oynayan polise dünyanın her yerinden evlenme teklifleri yağmıştı.


Danimarka'nın Almanya'ya karadan bağlı Jylland yarım adasının güneyindeki Padborg şehri yakınlarındaki otobanda, çekilen fotoğraf dünyada 1.5 milyondan fazla kez paylaşılmıştı.


2 buçuk yıl önce gerçekleşen olayın kahramanı Suriyeli Noor, bugün İsveç'te ailesiyle birlikte yaşıyor. Küçük kız o polis memurunu hala hatırlıyor. "O kadar güzeldi ki bütün gün benimle oynamıştı." diyerek o günü anlatıyor.


Danimarkalı Ekstra Bladet gazetesine konuşan Noor, "Kendimi iyi hissetmiyorum. Çünkü ailemin tüm sığınma başvuruları reddedildi. Her gün Irak'a geri gönderilmekten korkuyorlar" dedi.

O mülteci kızın son haline bakın! 7.resim

 

Aile İsveç'in kuzeyinde bulunan 1600 nüfuslu Boliden kasabasına geldiğinde ilk sıkıntılar da başlamış. İsveç makamları ailenin sığınma başvurusunu reddetmiş.


Aile şimdi küçük bir dairede yaşıyor. Noor okulunu çok seviyor, İsveççe'yi akıcı şekilde konuşabiliyor. Büyüdüğünde doktor olmak istiyor. "Doktora her zaman ihtiyaç var. Belki bir gün Irak'taki insanlara yardım edebilirim" diyor.


Ancak aile 2.5 yıl geçmesine rağmen resmi olarak sığınmacı konumunda değil. Noor, "Ne kadar burada kalabileceğimiz belli değil. Sonra Irak'a dönmeliyiz. Ama bunu istemiyorum." diyor...