Amerikali Turk

Mehmet Yılmaz için umutlar tükendi

  • July 30, 2010 9:15 AM
Ontorio Gölü’nde önceki gün tekne gezisine çıkan 4 Türk gencinden yüzerken kaybolduğu bildirilen 25 yaşındaki Alanyalı Türk öğrenci Mehmet Yılmaz için umutların tükendiği bildirildi.


Amerikan Sahil Güvenlik ekipleri(US. Coast Guard) kaybolan Türk gencinin sağ olarak kurtulmasının artık bir mucize olduğunu belirterek, arama ve kurtarma çalışmalarına son verdiklerini açıkladı.
Amerikan Sahil Güvenlik ekipleri bundan sonra yapılacak aramaların, Monroe bölgesi polis ekipleri tarafından gerçekleştirleceğini ve Yılmaz’ın cesedinin aranacağı bildirildi.

-İKİ GÜNDÜR SÜREN ARAMALARA 150 TÜRK KATILDI-

Mehmet Yılmaz isimli Türk gencinin yaşadığı New York eyaletine bağlı Rochester kenti yakınlarında bulunan, ABD ile Kanada arasında Ontorio gölünde kaybolduğunu öğrenen çok sayıda Türk'ün de Yılmaz’ın arandığı bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye akın ettiği öğrenildi.

-BAŞARILI BİR ÖĞRENCİYDİ-

Mehmet Yılmaz’ın, Ontorio gölünde süren arama kurtarma çalışmalarına New York şehrinden yaklaşık 550 kilometrelik yol geldikten sonra çalışmalara katılan New York Fatih Camii yetkililerinden Mesut Paça, ANKA’ya konuyla ilgili yaptığı açıklamada umutların tükendiğini belirterek, "Mehmet Yılmaz, oldukça başarılı bir öğrenciydi. Bir süre New York kentinde bizimle birlikte kaldı. Bu sürede gönüllü eğitmenlik yaptı ve herkes tarafından çok sevildi. Alanya’lı bir ailenin yedi çocuğundan biri Ziraat Mühendisiydi yüksek öğrenim amacıyla daha sonra New York’tan Rochester kentine taşındı. Biz buraya onu aramak için geldik ancak Sahil Güvenlik yetkilileri bizleri de artık onun yaşama şansının kalmadığı konusunda ikna ettiler" dedi.

-UMUT KALMADI-

Mehmet Yılmaz’ın Ontorio gölünde kaybolduğunun öğrenilmesinin ardından çok sayıda helikopter, teknelerle Yllmaz’ı bulmak için bölgede üst düzey alarma geçen Amerikan Sahil Güvenlik ekiplerinin arama çalışmaları sırasında dalgıçlarla birlikte gölün su altı resimlerinin de çekildiği sonar cihazları kullandığı öğrenildi. Bölgede alarma geçen Rochester Sahil Güvenlik teşkilatının sorumlumlusu Bryan Dunmire, konuyla ilgili Amerikan basın yayın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, Sahil Güvenliğin Mehmet Yılmaz’ın gölden sağ olarak kurtulma ümidinin kalmaması üzerine arama ve kurtarma çalışmalarına son verdiğini belirterek, "Bu hava sıcaklığı ve gölün şartları bize kayıp olan kişinin artık canlı olamayacağını gösteriyor, hayatta kalması artık mümkün değil. Sahil Güvenlik ekipleri bu sabah 11 itibarıyla aramalara son vermiştir" dedi. Ontorio gölünde kaybolan Türk öğrenciyi bulmak için Sahil Güvenlik ekiplerinin yoğun bir çaba harcadığını belirten Dunmire, 20 millik bir bölgede havadan ve karadan yapılan arama ve kurtarma çalışmalarında üç tekne ve üç helikopterin toplam 16 arama operasyonu gerçekleştirdiği söyledi.

-SON ON GÜN İÇİNDE ABD’DE BOĞULAN İKİNCİ TÜRK-

Ontorio gölünde kaybolan Türk öğrenci Mehmet Yılmaz’ın hayatta kalma şansının olmadığının Amerikan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından açıklanamasının ardından, Yılmaz ABD’de son 10 günde boğulan ikinci Türk oldu. Geçtiğimiz hafta da ABD’ye "Work and Travel" programıyla gelen 22 yaşındaki Türk öğrenci Sercan Beşbinar, Wisconsin nehrinde boğulmuştu. Talihsiz bir şekilde can veren Türk öğrencinin nehrin Birchcliff Beach bölgesinde akşam saatlerinde suya girdiği ve akıntıya kapıldığı açıklanmış, öğrencinin cesedine bölge itfaiyesine bağlı dalgıçlar tarafından ulaşılmıştı.

ANKA