Amerikali Turk

ABD Büyükelçisi Jeffrey'den veda mesajı

  • July 30, 2010 9:54 AM
ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, yayımladığı veda mesajında Türkiye’nin en ileri küresel liderlerden birisi olduğunu belirtirken “Türkiye 20. yüzyılın sonu ve 21. Yüzyılın başlarının en büyük kazananlarından birisidir.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, yayımladığı veda mesajında Türkiye’nin en ileri küresel liderlerden birisi olduğunu belirtirken “Türkiye 20. yüzyılın sonu ve 21. Yüzyılın başlarının en büyük kazananlarından birisidir. Tavsiyem, bu zemin üzerinde inşa etmek ve dış dünyayı kucaklamak olacaktır” dedi.

Jeffrey, Türkiye’deki görev süresinin sona ermesi dolayısıyla bir veda mesajı yayımladı. “Görüşmek üzere Türkiye” başlığıyla yayımladığı mesajda Jeffrey, eşi ile birlikte Türkiye’ye ilk kez ben 28 yıl önce geldiğinde Türkiye’nin gelişme yolunda olan çok önemli bir ülke olduğunu, bugün ise NATO müttefiki olan Türkiye’nin, en ileri küresel liderlerden birisi olduğunu ifade etti.

Türkiye’yi her zaman Doğu ve Batı’nın kesişme noktasında yer almış stratejik önemi çok büyük bir ülke olarak gördüklerini bildiren Jeffrey, “Türkiye’nin ekonomisi önemli oranda büyüyor ve bir demokrasi ve çoğunluğu Müslüman bir ülke olarak bölgede önemli bir rol oynuyor. Türkiye’nin başardıklarıyla hepimiz gurur duyuyoruz ve biliyoruz ki ABD-Türkiye ilişkileri bugün birçok uluslararası ilişkiye kıyasla çok daha geniş, çok daha önemli ve çok daha derindir” dedi.

Türkiye’ye bu son defa veda ederken bu bölgede istikrar ve barışa katkı yapma imkanını bulabildiği için mutlu olduğunu belirten Jeffrey, mesajında şunları kaydetti:

“ABD Büyükelçisi olarak heyecan verici bir iki yıl geçirdim ve bu gelişimde ve daha önceki dört tayinimde evlerini ve kalplerini bize açan Türkiye’nin bütün insanlarına teşekkür ederim. Halefime de aynı sıcaklığı göstermenizi sizden ısrarla istiyorum. Geçenlerde bir gazeteci, ülkeden ayrılırken Türk halkına nasıl bir mesaj vereceğimi sordu. Ona basit bir cevap verdim: Türkiye için kaygılanmayın. Türkiye 20. yüzyılın sonu ve 21. Yüzyılın başlarının en büyük kazananlarından birisidir. Tavsiyem, bu zemin üzerinde inşa etmek ve dış dünyayı kucaklamak olacaktır.”

ANKA