Amerikali Turk

Kongre Üyesi Nye, Brooklyn’de Türkler ile Buluştu

  • September 06, 2010 12:45 PM
Virginia Eyaleti İkinci Bolge Kongre Üyesi Glenn Nye, Brooklyn’de Türk-Amerikan toplumu üyeleri ile biraraya geldi.

Liman Restoran’da yaklaşık 2 saat süren toplantı, Ali Çınar, Turan Ayaz, Kemalcan Aleddinoğlu,  Müberra Sever ve Türk dostu Anthony Anrig katıldı.

Türk Dostluk grubu üyesi olan Glenn Nye, kendisine seçim kampanyası  ile destek olan
Türk toplumu temsilcilerine teşekkür  etti. Zor bir secim yılı olduğunu soyleyen Nye, seçim kampanyasının çok başarılı gittigini ve Kasım ayındaki seçimleri kazanacagına inandığını belirtti. Kendi rakibinin halı hazırda 2 milyon dolar para harcadı belirten Nye, Amerikan seçmeninin para ile satın alınamacağı  mesajını, oy kullanacak seçmenlere s ü vurguladığını dile getirdi

Türkiye ile ilgili aleyhte olan tasarılara karsı çıktığını belirten Nye, Dışişleri Bakanlıgında Kongre Üyeligi oncesi  gorev yapmış biri olarak,”Türk stratejik ortaklık ve dostlugunun önemli olduğunu  Kongre’de meslektaşlarıma sürekli vurguluyorum” dedi Afganistanda yer alan Türk askeri birliginin desteginin büyük oldugunu belirten Nye,terorisme karşı Türkiyenin samimiyetinin takdire değer olduğunu belirtti.

Türk ve İsrail arasında gecen gerginligin geçici oldugunu belirten Nye, İsrail ile  Türkiyenin Ortadogu barışı için iki kilit ülke olduğunu dile getirdi. Amerikan Kongresi içinde yer alan  Askeri Birlik ve Amerikan Gazileri komitelerinde yer aldığını belirten Nye, kendi bölgesindeki Gaziler ile çok yakın çalıştıgını dile getirdi. Kore Gazilerinin , Kore savaşında Türkiyenin katkısını hiç  bir zaman unutmadıklarını,toplantılarda dile getirdiklerini belirten Nye, Türk askerinin kahramanlıklarını her şavasta gururla anlatılıyor dedi.

Program sonunda konuşan Ali Çınar, Kongre üyesi ile ikinci kez New Yorkta buluştuklarını belirterek, Türk-Amerikan ilişkilerinde gelişen son durumlarında ele alındı ğını belirtti. Çınar, Türkiyenin onemini her yerde vurgulayan bir Kongre Üyesinin olmasının önemini vurgulayarak, Kasım ayındaki seçimlere kadar,bu tür çalışmaların
aralıksız devam edecegini mesajini verdi. Kongre Üyesi Nye’a Türk Dünyası  ile ilgili bilgi veren Turan Ayaz’da Amerika’da Türk Dünyası  gücünün önemini bu tür programlarda rahatlıkla anlatma imkanı  oldugunu belirterek, Azerbaycan ile ilgili Kongre üyesinin destekleyici açıklamalarından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.