Amerikali Turk

ABD'nin yeni kabusu

  • September 06, 2010 10:48 PM
New York’ta bir tiyatro kapatıldı, Kentucky’de okullar tatil edildi, Denver’da bir kütüphane kullanılmaz hale geldi, San Francisco’da turistlerin kaldığı çok sayıda otel boşaltıldı.

Colorado`da yaşayan Jennifer Burkhart adlı kadın, 2008 yılının Şubat ayında ailesiyle birlikte Rocky Mountain Ulusal Parkı’nda yer alan Estes Parkı’na gitti ve her yıl tercih ettikleri otele yerleşti. Ancak tatilin ilk sabahı, dört çocuklarından en küçüğü vücudunun birçok yerinde kızarıklık ve kaşıntıyla uyandı.

 

İlk önce bir çeşit böcekten şüphelenen aile, daha sonra kızarıklıkların küçük ısırıklardan oluştuğunu anladı. Burkhart ailesi iki günlük tatillerinin ardından eve döndü. Ancak artık kızarıklıklar hepsinde oluşmaya başlamıştı. Tüm aile, daha önce varlıklarından haberdar olmadıkları bir parazitle böylece tanışmış oldu: Yatak böcekleri.

 

BÖCEK İSTİLASI

Yaklaşık bir ay sonra, benzer sıkıntıları çekmeye devam eden Jennifer ve kocası yataklarını ters çevirdi. Yatağın altında evdeki salgına işaret eden lekeler vardı. Böcekler seyahat ettikleri valizlerden yatak odasına, banyoya ve ardından oturma odası dâhil her yere yayılmıştı.

 

tahta kurusuJennifer, “Çok kötü bir durumdu. Yardım alabilmek için gidebildiğimiz bir yer yoktu. Tıpkı sele karşı sigortası olmayan bir sel mağduru gibiydik” dedi. Yatak böceklerinden kurtulmak için 30 bin dolarlık bir maliyetin altına giren Burkhart’lar, aile büyüklerinden kalan yadigar eşyalarını kaybetti ve çocukları için ayırdıkları üniversite paralarını eritti.

 

Eve böcek uzmanları çağrıldı, her yer didik didik edildi ama böceklerle nasıl baş edebileceklerini bilen kimsenin olmadığı anlaşıldı. Sonunda tüm çekmecelerdeki en ufak eşyaya kadar her yer boşaltıldı, kuşkulu görülen her eşya çöpe atıldı ve ev temizlendi.

Oturma odasındaki yepyeni koltuk takımı, iki yeni televizyon sistemi ve bilgisayar da çöpe gitti. Geride kalan eşyalar plastik poşetlerle kaplandı ve birçoğu böceklerin yaşayamayacağı sıcaklığa maruz bırakılmak için güneşin altına bırakıldı. Diğerleri ise, beslenmediği takdirde 18 ay hayatta kalabilen böceklerden arındırılması için depolara yerleştirildi.

BURUK ZAFER
Aile geride kalan böceklerle savaşmak için yeni bir düzen kurmak zorunda kaldı. Şişme yataklarda uyumaya başlayan Jennifer ve ailesi, her sabah evden çıkmadan önce otostopçu böceklerden kurtulmak için duş almaya başladı. Ayrıca birbirlerini düzenli olarak ısırık kontrolünden geçirdiler.


Sivrisinek ve yatak böcekleri ısırıklarıyla yaşar hale gelen Burkhart ailesi, bu böceklerin çok kolay yayılabilme özelliği olduğunu anladı. Çocuklarını arkadaşlarına yollamayı kestiler, kimseyi evlerine davet etmemeye başladılar. Diğer yandan, başlarına geleni herkesten saklamaya çalıştılar. 

Aile giderek borçlandığı gibi, çöpe atılan eşyaların yerine yenilerinin gelmesi gerekiyordu. Salgını kaptıkları otel ise, yatak böceklerinin kendilerinden kaynaklandığını kanıtlamamaları halinde tazminat vermeyi reddetti. Sigorta kurumları da yatak böceklerini sigorta kapsamına alan hiçbir şirket olmadığını belirtti.

Böylece yatak böceklerini öldürme çabası üç ay daha devam etti. Ancak böcek şirketinden özel izin gerekiyordu çünkü ölmek bilmeyen parazit için kullanılan kimyasal anormal miktarlara varmıştı.


İlaçlamanın ardından, Jennifer’ın kocası eşya kalmamış odalarda yem olarak bir gece uyuyordu. Sonunda, beş ay süren mücadelenin sonunda son ilaçlama yapıldı ve aile böceklerin tamamen ortadan kalktığına ikna oldu. Geriye, yarı yarıya boşalmış bir ev ve eskisine göre çok daha mütevazı mobilyalar kaldı.

Jennifer, “Evet, böceklerden kurtulduk ama bu hiç güzel bir anı olmayacak” dedi.

 

UYARI
ABD Çevre Koruma Kurumu’nun açıkladığı yatak böceklerine karşı seyahatlerde alınacak önlemler listesi:

 

Otel odalarında, valizlerinizi boşaltırken ve doldururken yatak ve veya zemini değil, rafları kullanın.

 

Yatmadan önce yatağınızı ve karyola başlığını kontrol edin.

 

Eve dönmeden önce, valizinizi çamaşır makinesinin içine boşaltın ve tüm çamaşırlarınızı kontrol edin.