Amerikali Turk

ATCOM'dan Referanduma “Evet”

  • September 07, 2010 11:31 AM
Amerikan Türk Ticaret Odası'ndan (Atcom) Önümüzdeki Pazar Günü Yapılacak Olan Anayasa Değişikliği Referandumuna Güçlü Bir Şekilde "Evet" Desteği Çıktı.

Amerikan Türk Ticaret Odası'ndan (ATCOM) önümüzdeki pazar günü yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuna güçlü bir şekilde "evet" desteği çıktı. Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, Anayasa'da yapılacak olan 26 maddelik değişikliğin Türkiye'nin önünü açacağı belirtilirken, "12 Eylül referandumunda özgürlük ve ilerlemeden yana karar aldıklarını, üyelerine ve dostlarına Türkiye'nin önünü açacak bu tarihi oylamada "evet" demeleri yönünde telkin ve teşviklerde bulundukları" kaydedildi.

Merkezi New Jersey`de bulunan ATCOM yönetim kurulu ile Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık yaptıkları açıklamada, referandumu siyaset ve partiler üstü gördüklerini ifade etti. ATCOM'un yazılı açıklaması şöyle devam etti: "Bu paketin sahibinin A veya B partisi olması bizim için fark etmiyor. Gurbetçi iş adamları olarak, bu referandumu anavatanımız için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Referanduma konu olan maddeler tek tek incelendiğinde, ülkemizin çağdaş bir hukuk ve demokrasi ülkesi olması yolunda önemli kilometre taşları içermektedir."

1982 Anayasası'nın tamamen değiştirilmesini de talep eden ATCOM, pazar günü yapılacak referandumun önümüzdeki yıllarda atılacak daha hür, demokrat adımların öncüsü olarak değerlendirdikleri ifade edildi.

Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) şimdiye kadar 2 bin 300 defa şikâyet edildiği hatırlatılan ATCOM açıklamasında, bu davalardan 2 bin 17 defa mahkûm olduğu vurgulandı. ATCOM, "Hüküm giyen bir ülkenin vatandaşları olarak anılmak istemiyoruz. Ülkemizin ilerleme yolunda attığı her adım, bizlerin gurbette başı dik yürümesine vesile olmaktadır." denildi.

Yunanistan, İspanya, Güney Kore, Tayvan, Meksika, Şili, Arjantin gibi ülkelerinde Türkiye'nin bugün yaşadığı liberalleşme sürecini yaşadığı hatırlatılan açıklamada, "Artık Türkiye ekonomik ve toplumsal tekâmülünde bu merhaleye ulaşmıştır. Ülkemizin ekonomik kazanımlarını sürdürebilmesi için, artık kendisine dar gelen 30 yıllık elbisesini genişletmesi elzemdir." ifadeleri kullanıldı.

Gurbetçi iş adamları olarak, yurt dışında ticaret ve siyaset elçiliğini yapmakta olduklarını belirten ATCOM yönetim kurulu, "Ülkemizin dünya standartlarında attığı her adım, bizim yurt dışında elimizi ve dilimizi güçlendirmekte, imaj ve itibarımızı yükseltmektedir. Darbelerle, cuntalarla, vesayetlerle anılan bir ülkenin malını da satmak, lobisini de yapmak zordur. Halkına zincirler vuran değil, halkının zincirlerini kıran bir ülkenin bayraktarı olmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.