Amerikali Turk

New York’un ilk Ramazan davulcusu iş başında!

  • September 07, 2010 12:40 PM
Gecenin karanlığında davul çalmaya başlıyor ve çevredekilere sahur vaktinin geldiğini haber veriyor.

Gecenin karanlığında davul çalmaya başlıyor ve çevredekilere sahur vaktinin geldiğini haber veriyor. Burası çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülke ya daşehir değil, New York.

Pakistanlı taksi şoförü Muhammed Buta, New York’un ilk ve muhtemelen hala tek Ramazan davulcusu olarak tarihe geçmiş durumda. 54 yaşındaki Buta, New York’ta Ramazan davulu çalmaya 8 yıl önce, Brooklyn’de başladı. Ancak ilk yıllar hakkında polise bol bol gürültü ihbarı yapılınca, davulculuğunu Coney Island Avenue üzerinde Pakistanlıların yoğun yaşadığı birkaç blokla sınırlı tutmuş.

Buta, bu yıl ilk kez New York’un Queens bölgesine de ulaştı. Ancak yine sadece Pakistanlıların yaşadığı sokaklarda, işyerleri ve benzinliklerin önünde çalıyor. Karaçi ve İslamabad’ta Ramazan davulculuğu yaptığı günlerdeki kadar gürültü çıkarmamaya da dikkat ederek…

Buta New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, ‘’İnsanların problem çıkaracağı yerlerde çalmıyorum. Biz Müslümanların yeterince sorunu var bu aralar. İnsanların dans etmesi, yemesi içmesi mutlu olmasını istiyorum. Herkesi neşelendirmeye çalışıyorum’’ dedi.

1992 yılında ABD’ye göç eden ve Coney Island’ta eşi ve 8 çocuğuyla yaşayan Buta, New York Times’ın kendisi hakkında geçen yıl haber yapmasından sonra, birçok Pakistanlı ve diğer Müslümanın kendi mahallelerine gidip davul çalması için davette bulunduğunu belirtiyor.
Turkish Journal