Amerikali Turk

Sel bu defa Orta Amerika`yı vurdu

  • September 07, 2010 8:35 PM
Pakistan'da şiddetli yağışlar sonrası 1760 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında doğal afet bu defa Orta Amerika'yı vurdu.

meksika selMeksikalı yetkililer, sadece Meksika'nın güneyinde ve doğusunda meydana gelen toprak kaymalarında 3 kişinin öldüğü ve 400 bin kişinin selden mağdur olduğunu duyurdu. Ülkenin kuzeydoğusunda acil durum ilan edildi.

Sivil kurtarma ekiplerinin bildirdiğine göre, Meksika'nın doğusundaki Veracruz eyaletinde, 200 bin selzede bulunuyor ve 10 bin kişi de tahliye edildi.

Bugün Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon'un ziyaret etmesi beklenen, ülkenin güneydoğusundaki ve Guatemala'ya sınırdaş olan Tabasco eyaletinde ise 124 bin kişinin şiddetli yağmurların yol açtığı felaketten muzdarip olduğu belirtildi.

GUATEMALA'DA ÖLÜ SAYISI 48'E YÜKSELDİ

Sivil kurtarma ekipleri, ülkenin güneyindeki Oaxaca eyaletinde ise 2 kişinin öldüğü ve 80 bin selzedenin bulunduğunu kaydetti.
Komşu ülke Guatemala'da ise, ölü sayısının 48'e yükseldiği ve 15 kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor. Daha önce, 44 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Guatemala'da toprak kaymalarının yol açtığı maddi zarar ise, yarım milyar dolar (400 milyon euro) değerinde. Yetkililer, Solola bölgesinde, çoğu Parraxim yerlilerine ait 25 cesedin çamurdan çıkarıldığını, kurtarma ekiplerinin toprağı kazmaya devam ettiğini ifade ediyor.

Kötü hava şartlarının felaketlere yol açtığı Meksika ve Guatemala'nın dışında diğer orta Amerika ülkeleri de şiddetli yağışlardan nasibini aldı.

Yetkililere göre, Honduras'ta 55, Nikaragua'da 40, El Salvador'da 9 ve Kosta Rika'da 3 kişi hayatını kaybetti.