Amerikali Turk

Hasta olmanın ne olduğunu anladım

  • September 07, 2010 8:47 PM
Ünlü kalp cerrahı Öz, bağırsağında polip tespit edilmesi üzerine yaşadıklarını şöyle anlattı:

Televizyon programının izleyicilerine rutin taramaları yaptırmaları gerektiğini göstermek için kolonoskopi taraması yaptıran Doktor Mehmet Öz, bağırsaklarında kanser öncesi polip oluşumu tespit edilmesi sonucu yaşadıklarını Amerikan haber sitesi Huffinton Post’a yazdığı köşe yazısı ile anlattı.

Doktor Öz “Doktor, Hasta Olduğunda” başlıklı yazısında, “Program olmasaydı büyük ihtimalle kolonoskopiyi aylar, hatta yıllar sonraya ertelerdim. Hiçbir risk faktörü taşımıyordum, obez değilim, neredeyse mükemmel bir diyet uyguluyorum, sigara ve alkol kullanmıyorum ve ailemde kanser bulunmuyor. Bunu izleyicilerime öğretmen olmak için yaptırıyordum...

Şimdi düşündüğümde onlar benim en kibirli anlarımdı. Kendimi hasta olarak görmüyordum. Bir yanım bunlardan kurtulup kızımın düğünü ile ilgilenmek istiyordu” diye yazdı. Bağırsaklarında polip oluşumu olduğunu öğrendiğinde önce tüm hastalar gibi bunun haksızlık olduğunu düşündüğünü söyleyen Dr Öz “Birçok hastam benden kendilerini kızlarının düğünü için hayatta tutmamı istiyordu.

Bunun nasıl bir his olduğunu anladım” diye ekledi. Öz, yazısında, 50 yaşın üstündekilere vakit kaybetmeden kolonoskopi yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.