Amerikali Turk

ABD bazı kaçak göçmenleri artık sınırdışı etmeyecek

  • September 08, 2010 9:26 AM
Amerikan Federal Hükümeti, kaçak göçmenlerin sınırdışı edilmesiyle ilgili yeni bir politika uygulamaya başladı.

Amerikan Federal Hükümeti, kaçak göçmenlerin sınırdışı edilmesiyle ilgili yeni bir politika uygulamaya başladı. Buna göre, Amerikan vatandaşları ya da Green Card sahibi göçmenleriyle evli ya da akraba olan kaçak göçmenlerin sınırdışı edilmesi askıya alınarak uygulanmayacak. Bu uygulama kriminal suç işleyen kaçak göçmenleri kapsamayacak. ABD Gümrük Muhafaza Ve Göçmen İdaresi (ICE) tarafından 20 Ağustos’ta konu ile ilgili bölümlere talimat yazısı gönderildi.

Yeni uygulama, haklarında sınırdışı kararı verilmiş 10 binlerce kaçak göçmeni etkileyecek. ICE Daire Başkan Yardımcısı John Morton tarafından, dairenin sınırdışı kararlarını infazla biriminin başında bulunan Peter Vincent’e gönderilen talimatta, "Eğer, gözaltındaki kaçak göçmenler hakkında kriminal, kamu sağlığı ya da güvenlik konularında bir soruşturma yoksa, sınırdışı işlemleri askıya alınarak infaz edilmesin" denildi. Talimatta, bu tür kaçak göçmenlerin serbest bırakılması da istendi. ABD’de halen 17 bin kaçak göçmen hakkında sınırdışı kararı var.

Karar bazı Cumhuriyetçilerin tepkisine neden olurken, Cumhuriyetçi Partili Iowa Senatörü Chuck Grassley kararı, "kaçak göçmenlere serbest geçiş" olarak nitelendirdi. Grassley, "Bu tür kararlar görevlirini yapmaya çalışan ICE görevlilerini de demoralize eder" iddiasında bulundu.

-"BİR İNSANLIK DRAMINA SON VERİLDİ"-

Konuyla ilgili ANKA’nın sorularını yanıtlayan New York barosu göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut, ABD’de şimdiye kadar yapılan uygulamalarda onbinlece kaçak göçmenin sınırdışı edildiğini belirterek, "Bir insanlık dramı sona erdirildi. Bu uygulama yüzünden yıllardır ABD’de parçalanmış aileler çok büyük ızdırap çekti. Bu uygulamadan herhagi bir yasadışı işe karışmamış olan kaçak göçmenler yararlanacak" dedi.

ANKA