Amerikali Turk

ABD Büyükelçiliği'nden "Kur'an'ı Yakma Girişimi"ne Kınama

  • September 08, 2010 10:09 AM
Doug Silliman yaptığı yazılı açıklamada, “Herhangi bir dini ya da etnik grubun üyelerini rencide etmek için kasten yapılan tüm hareketler bizi derinden endişelendirmektedir.

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Doug Silliman, ABD’li bir papazın 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Florida'da Kur’an yakma girişimine ilişkin olarak “Herhangi bir dini ya da etnik grubun üyelerini rencide etmek için kasten yapılan tüm hareketler bizi derinden endişelendirmektedir” dedi ve Müslümanlar için ve diğer inançlara saygı duyanlar için incitici olan “saygısız ve hoşgörüden uzak eylemleri” tasvip etmediklerini bildirdi.

Doug Silliman yaptığı yazılı açıklamada, “Herhangi bir dini ya da etnik grubun üyelerini rencide etmek için kasten yapılan tüm hareketler bizi derinden endişelendirmektedir. Müslümanlar için ve diğer inançlara saygı duyanlar için incitici olan bu tür saygısız ve hoşgörüden uzak eylemleri tasvip etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Farklı inançlardan Amerikalıların da, bu girişime karşı olduğunu vurgulayan Silliman, bunun bir örneği olarak da Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin “Kur’an yakma” girişimine karşılık, Kur’an paylaşma kampanyası uygulayarak, eğitim ve sosyal hizmetlerden yararlandığına dikkat çekti. Silliman, sözlerini şöyle sürdürdü:
“ABD, Anayasamızda ve insan hakları evrensel bildirgesinde yer alan e
vrensel haklar olan ve tüm hükümetlerin korumakla sorumlu olduğu dini özgürlük ve ifade özgürlüğüne sıkı bir şekilde bağlıdır. İfade özgürlüğü, sınırlar fark etmeksizin, herhangi bir medya aracılığıyla bilgi arama, edinme ve bilgi verme becerisini kapsar. Bu hakka yönelik tehditleri endişe verici buluyoruz.”

-“TÜM İNANÇLARDAN AMERİKAN DİNİ LİDERLER VE LAİK LİDERLER EYLEMİ KINADI”-

Silliman, Ramazan’ın anlamına da işaret ettiği açıklamasında “Evanjelik Hıristiyanlardan Musevi hahamlara kadar tüm inançlardan farklı Amerikan dini liderlerinin, laik görüşe sahip liderlerin ve fikir önderlerinin bu saygısız ve utanç verici eylemi açık ve kesin bir biçimde kınadıklarını görmek beni sevindirdi” dedi.

ANKA