Amerikali Turk

Milyarderler pintilikleri ile şaşırttı!

  • September 08, 2010 2:42 PM
Dünyada sayıları bin küsur olan multi milyarderler, kıskanılacak servete sahip olsalar da bazı harcamalarda yaptıkları tasarruflarla şaşırtıyorlar.

Milyarderler, günde yüzlerce dolar harcasalar servetlerinden olmayacaklar ama saçlarını kendi kesiyor, toplantıya bisiklet veya toplu taşıma aracıyla gidiyorlar.

Carlos Slim Helu Forbes listesine göre 60 milyar dolar net varlığıyla dünyanın en zenginleri arasında ancak, tutumluluğu dikkat çekiyor. 100 yıl boyunca dakikada 1.150 dolar harcamasa bile Slim’in servetinin değeri değişmiyor.

Cimri milyarderlerin pinti harcamalarından bazıları şöyle:

Basit ve hazır giyim mağazalarından giysi almak:

İnsanların çoğunluğu, pahalı tasarım ve özel dikim kıyafetlere ve ayakkabılara önem verirken, bazı milyarderler değeri düşük elbiler giyiyor. Örneğin, Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Lary Page ile iş yaparak hatırı sayılır Google hissesi kazanan Standfort Üniversitesi’nde Profesör David Cheriton, jean ve t-shirt giyiyor. Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad ise takım elbise giymekten kaçınıyor. Cep telefonu 4U’nun sahibi John Caudwell’de giysilerini hazırgiyim mağazalarından satın alıyor.

Basit bir evde yaşamak:

Milyarderler, lüks ve pahalı evde oturabilirler ancak, bazıları basit bir evde yaşamayı tercih ediyor. Örneğin Warren Buffet, 1957’de 31 bin 500 dolara aldığı Omaha’daki 5 yatak odalı evde oturuyor. Carlos Slim de 40 yıl önce satın aldığı Buffet’inkine benzer bir evde yaşıyor.

Bisikletle veya toplu taşıma aracıyla ulaşım:

Milyarderlerden John Caudwell, David Cheriton ve Chuck Feeney ulaşım için yürümeyi, bisiklete binmeyi veya toplu taşıma araçlarını kullanıyorlar. Bu milyarderler, helikopter kullanabilir, bir Bentleys’e binebilirler ama onlar biraz egzersiz yapmak için yürümek, bisiklete binmek veya toplu taşıma araçlarını kullanıyorlar.

Kendi kendini traş edip,saç kesmek:

Ortalama saç kesim ücreti 45 dolar, farklı bir stil kesim uygulayan lüks bir kuaförde fiyat 800 dolara kadar çıkıyor. Bir çok milyarder, şık saç kesimleri için yüklü paralar ödüyor. Fakat bazı cimri milyarderler yüklü bahşiş verip, kabarık faturalar ödemek istemiyor ve saçlarını kendileri kesiyor. John Caudwell ve David Cheriton evde kendi saçını kesen milyarderlerden.

Lüks mallardan kaçınma:

Dakikada 1000 dolar harcasa bile servetini 100 yıl kaybetmeyecek kadar zengin olan Carlos Slim kendine ait bir yat veya uçağa sahip değil. Bir çok milyarder lüks mallar seçmekten kaçınıyor. Warren Buffet, savurgan harcamalardan kaçındığını belirterek, “Çok fazla oyuncak, boğazı incitir” demiş.

Yıllarca aynı arabayı kullanmak:

Oracle’ın kurucu ortağı milyarder Lary Ellison bir çok zengin gibi arabalara, yatlara ve uçaklara milyonlar harcıyor. Fakat bazı cimri zenginler yıllarca aynı aracı kullanıyor. Wal-Mart’tan Jim Walton 15 yıldır pikap kamyonet kullanıyor. Hintli zengin işadamı Azim Premji bir söylentiye göre, Toyota Corolla kullanıyor.

Ekotrent