Amerikali Turk

'Hayır' çıkarsa ekonomi geri kayar

  • September 08, 2010 9:45 PM
Babacan referandumdan 'hayır' çıkarsa ekonomik kazanımların kaybedileceğini söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği ile ilgili referandumdan 'evet' çıkması halinde uzun vadeli yatırımların önününün açılacağını, 'hayır' çıkması durumunda ise ekonomik kazanımların geri kayacağını söyledi.

Babacan, piyasaların 'evet'i beklediğine dikkat çekti. Borsanın rekor kırdığını ve faizlerin düşmeye devam ettiğini hatırlatan Babacan, "Şu anda anketlere baktığınızda, evetler hayırların biraz önünde. Kararsızlar belirleyici olacak. Piyasalardaki genel beklenti, bir evet sonucunu almış gibi" dedi. Babacan, referandumdan 'Evet' sonucunun çıkması halinde borsada büyük bir zıplama olmayabileceğini ancak uzun vadeli yatırımların önünün açılacağını söyledi.

'TRAVMA OLUR'
Babacan, 13 Eylül sabahı referandumda 'Hayır' sonucunun çıkması halinde tablonun nasıl olacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Hayır ne demek? Türkiye'de demokraside, hukukta ileri gitmeye çalışan Türkiye'nin geriye kayması demek. Üstelik halkın iradesiyle. Çok ciddi bir travmadır. Kişi başı gelir 10 bin dolara ulaştı. Şimdi patinaj döneminde. Anayasada değişiklik olmadan ileri gitmez. Ancak hayır çıkarsa geri kayış yaşanır."

ANTALYA BİR ÜLKE KADAR TURİST ÇEKİYOR
Antalya'nın yaklaşık 10 milyon turistle başlı başına pek çok ülkenin çektiği turistten daha fazlasını ağırladığını vurgulayan Babacan, Türkiye'nin ekonomik sorunlarının çözümünün Antalya'da olduğunu söyledi.