Amerikali Turk

ABD'den sadece oy için Türkiye'ye gidiyorlar

  • September 09, 2010 5:47 PM
Amerika'da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı 12 Eylül'de yapılacak referandumda oy kullanmak üzere Türkiye'ye gidiyor.

abd referandum oyReferandum tarihine kadar çok sayıda grup Türkiye'ye giderek, oy kullanacak. Gurbetçiler oylarını kullandıktan hemen sonra Amerika'ya geri dönecekler.

İlk defa bir referandum için çok sabırsızlandıklarını ifade eden gurbetçiler sadece oy kullanmak üzere Türkiye'ye gitmenin heyecanını yaşadıklarını belirtiyorlar. New York eyaletinin Queens şehrinde yaşayan Hamit Kılıç, referandum öncesi Türkiye'ye giden Türk vatandaşlarından sadece birisi. Yaklaşık 10 yıldır Amerika'da yaşadığını ifade eden Kılıç, buna rağmen Türkiye gündemini yakından takip ettiğini, özellikle Türkiye'de yaşanan son değişimlerinin kendilerini çok mutlu ettiklerini söylüyor.

Türkiye'de yargının ve demokrasinin gelişmesi adına referandum da "evet" oyu kullanacağını vurgulayan Kılıç, "Benim sadece bir oyum var. Ama bir oyum olduğu halde, bu referandum için Türkiye ye gidip, oy kullanacağım. Vicdanen elimden geleni yapmaya çalışıyorum, artık Türkiye'nin değişime ihtiyacı var. Ergenekon gibi örgütlerin artık temizlenmesi gerekiyor. Bütün bunları düşünerek Türkiye'ye gidiyorum ve oyumu kullanacağım." şeklinde duygularını dile getiriyor.

New York eyaletinin başkenti Albany'de yaşayan İbrahim Yazar da oyunu kullanmak için yola çıkan bir başka isim. Ağrı'da oyunu kullanacak olan İbrahim, Türkiye'ye iner inmez, oy kullanacağı okula gideceğini anlatıyor. Uzun ve yorucu bir yolculuğa çıktıklarını hatırlatan Yazar, "Önce İstanbul daha sonra Ağrı'ya gideceğim, son olarak annemi babamı ziyaret edeceğim. Günlerdir bilet bulamamanın korkusunu yaşıyordum, ama çok şükür biletimi aldım ve oyumu kullanmak üzere ülkeme gidiyorum. Bugünlerde iş yoğunluğundan dolayı Amerika'dan ayrılmak benim için çok zor bir durum ama referandum için bu fedakârlığı yapacağım. Bir oy, büyük bir oydur." ifadelerini kullanıyor.

New Jersey'in Delran şehrinde yaşayan İbrahim Sürmen ise oyunu kullanmak üzere Bursa şehrine doğru yola çıkacaklardan. Amaçlarının Türkiye'deki pozitif değişimlere destek vermek olduğunu belirten Sürmen, "evet" oylarını artırmak için Amerika'dan Türkiye'ye gittiklerini ifade ediyor. Amerika'nın farklı eyaletlerinde çok sayıda Türk vatandaşı da Türkiye'ye gitmek için uçak bekliyor.

Cihan