Amerikali Turk

Boston'da Ermeni Anıtı Mücadelesi

  • September 10, 2010 9:15 AM
Ermeni Kültür Mirası Parkı'nın (Armenian Heritage Park) temel atma töreni bugün yerel saatle 14:00'de Boston'da yapılacak.

Ermeni Kültür Mirasi Parkı'nın (Armenian Heritage Park) temel atma töreni bugün yerel saatle 14:00'de Boston'da yapılacak. Ermeniler açılışa Boston Valisi Deval Patrick ve Belediye Başkanı Thomas Menino'nun da katılacağını bildirdiler. Bu konuda bir duyuru yaparak Boston'da kampanya başlatan New England Türk Amerikan Kültür Derneği, üyelerini ve Türk toplumunu bu konudaki tepkilerini yetkililere acil olarak iletmeye davet etti.

Amerika'nın Boston şehrinde, eski başkanlardan John F. Kennedy`nin annesi Rose F. Kennedy'nin adının verildiği Boston limanı yakınındaki yeşil alana Ermeni anıtı yapılmasına itiraz eden Boston`daki New England Türk Amerikan Kültür Derneği bir alternatif park projesi vermişti. Fakat yetkililer bu proje önerisini Ermeniler'in politik baskıları sonucu kabul etmediler.

Yeşil alanın 13 numaralı parseline 1915`te yaşandığı iddia edilen sözde soykırım iddialarina atfen bir soykırım anıtı yapmak isteyen Ermeni toplumu üyeleri Eyalet yetkililerine bir soykırım anıtı yapılmasi için proje teklifinde bulunmuştu.

Bunun üzerine 140 farkli dilin konuşulduğu ve yeni göçmenlerin şehrin dörtte birinden fazlasını oluşturduğu Boston'da harekete geçen New England Türk Amerikan Kültür Derneği de soykırım anıtının yapılmasına karşı çıkarak aynı bölgede barışı ve dostluğu simgeleyen ve Boston`da yaşayan bütün göçmenleri temsil edecek "Barış ve Kültürel Miras Parkı" yapılması yönünde bir proje hazırladı.

Dernek Başkanı Erkut Gomülü öncülüğünde harekete geçen Boston`daki Türk Amerikan Kültür Derneği söz konusu park üzerinde söz hakkı bulunan Boston Belediyesi, Eyalet Yol idaresi ve Eyalet Ulaştırma Bakanlığına mektup yazarak karşı proje teklifini sundu. Geçmişte yaşanmış sorunların ve düşmanlıkların geçmişte kalması gerektiğini vurgulayan Erkut Gömülü, tekliflerinin yetkililer tarafından sıcak karşılandığını açıkladı. Ancak, Ermeni lobisi kendi anıt  tekliflerini kabul ettirmek için Eyalet ve Belediye yetkilileri üzerinde büyük baskı uyguladı ve alternatif proje gündeme alınmadı.

Ayrıca, yeni düzenlenen Rose Kennedy Yeşil Alanı'nın korunması için oluşturulan sivil toplum örgütüne 1 milyon dolar bağışlayan Kennedy ailesi de Ermeni Anıtı projesine şiddetle karşı çıkmakla birlikte Ermeniler'in baskılarına boyun eğdi. Kennedy ailesi yeşil alanda herhangi bir etnik ya da politik vurgunun olmasını istemiyordu.

Kamu alanlarının etnik gündemi olan politikalara alet edilmemesini savunan Boston'daki Türk Amerikan Kültür Derneği ve anıtı yaptırmak için Ermeniler tarafından kurulan Ermeni Kültür Mirası Vakfı arasındaki mücadele 2000 yılından beri devam ediyor.

ANKA