Amerikali Turk

Bloomberg, Beyaz Saray Genel Sekreteri olur mu?

  • September 10, 2010 9:29 AM
New York’un milyarder Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in adı Beyaz Saray Genel Sekreterliği için ortaya atıldı.


Cemal Demir Bildiriyor- New York’un milyarder Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in adı Beyaz Saray Genel Sekreterliği için ortaya atıldı.

Chicago Belediye Başkanı Richard Daley’in, geçtiğimiz günlerde 2011’deki başkanlık seçiminde yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından bu haber siyasi kulisleri dalgalandırdı. 1989 yılından beri 21 yıldır Chicago’yu yöneten Daley, halen ABD’nin en uzun süre belediye başkanlığı yapan ikinci ismi. Birinci kişi ise babası Richard J. Daley. Daley’in emekliliğiyle son 55 yılın 42 yılında Chicago’yu yöneten Daley ailesinin hakimiyeti de sona erecek.

Daley’in emeklilik kararını açıklamasıyla gözler, geçtiğimiz günlerde gönlündeki aslanın Amerikan politikasının en etkili şehirlerinden biri olan Chicago’nun belediye başkanlığı olduğunu açıklayan Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm Emanuel’e çevrildi. Birçok siyasi gözlemci Emanuel’in görevinden ayrılarak Chicago belediye başkanlığına aday olacağına kesin gözüyle bakıyor.

Bu ihtimal de gündeme Emanuel’den boşalacak Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevine kimin getirilebileceği tartışmasını getirdi. Politico gazetesinden Mike Allen, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Tom Donilon’un en güçlü aday olduğunu iddia etti. Washington Post gazetesinden Jonathan Capehart ise, "her ne kadar ilk adayım emekli genelkurmay başkanı ve eski dışişleri bakanı Colin Powell olsa da tüm yollar eski Senato çoğunluk lideri Tom Daschle’e çıkıyor" diye yazdı. Pennsylvania Valisi Ed Rendell ile Başkan yardımcısı Joe Biden’in genel sekreteri Ron Klain de medyada adı geçen diğer isimler.

Ancak en ilginç isim gazeteci Noel Sheppard tarafından ortaya atıldı. Sheppard, belediye başkanlığına gidecek Genel Sekreterin yerine bir başka belediye başkanının, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in gelebileceğini yazdı. Bloomberg’in Obama’nın James Baker’ı olacağını savunan Sheppard, ekonomiyi toparlamada yönetime en büyük enerjiyi getirecek ismin Bloomberg olacağını savundu.

ANKA