Amerikali Turk

Dünyanın Tepkisini Çeken Radikal Papaz Kim?

  • September 10, 2010 9:43 AM
Florida’da toplam 50 kişilik bir cemaati olan bağımsız bir kilisenin fanatik papazı, yıllardır arzuladığı ve savunduğu kültürlerarası savaşı çıkarma yolunda başarıyla ilerlerken, şimdilik amacının tam aksi bir sonuca yol açtı.

Cemal Demir Bildiriyor- Florida’da toplam 50 kişilik bir cemaati olan bağımsız bir kilisenin fanatik papazı, yıllardır arzuladığı ve savunduğu kültürlerarası savaşı çıkarma yolunda başarıyla ilerlerken, şimdilik amacının tam aksi bir sonuca yol açtı. Farklı düşünce, kültür ve ülkelerden hiçbir şekilde bir araya gelmeyen birçok kişiyi kendisine tepkide birleştirdi.

Sadece ABD içinde bile, Sarah Palin gibi Cumhuriyetçi Partili tutucu politikacılardan, Pat Robertson gibi aşırı Evanjelik din adamlarına, solcu televizyoncu Keith Olbermann'dan tutucu televizyoncu Glenn Beck'e, en liberal politikacılarından, gay ve lezbiyen derneklerine kadar uzun süredir birbirleriyle mücadele eden herkes, uzun süredir ilk defa aynı tavırda buluştu.

Papaz Terry Jones’a ise, küresel bir şöhret kaldı. Amerikalı bazı gazetecilere göre de papazın hedefi aslında buydu ve ‘15 dakikalık şöhreti’ni elde etti. Zira, Facebook’ta kurduğu ‘Küresel Kur’an yakma günü’ grubunun doğurduğu gerginlik hakkında kınama ve açıklama yapmayan küresel kurum ve kuruluş kalmadı nerdeyse.

Kültürler arası savaşın yeni öncüsü olan 58 yaşındaki Terry Jones, eski bir hotel müdürü. ABD’nin Missouri eyaletinde dünyaya gelen Jones, Avrupa’da 30 yıl misyoner olarak bulunmuş. 1981 yılında Almanya’nın Köln şehrinde kurduğu ‘Christliche Gemeinde Kilisesi’ndeki papazlığına 2008 yılına kadar devam etti. Halen karısı Sylvia Jones ile beraber Florida’nın Gainesville şehrinde bulunan “Dove World Outreach Center” adlı bağımsız kilisenin lideri. Birçok Amerikalı gazeteci ötekilerden nefreti dinin gereği sayan bir kilisenin adının ‘’Güvercin Dünya (Dove World)’’ olmasını ironic bulduklarını yazıyor. Kilisenin dünya üzerinde yaklaşık 100 kişilik üye sayısı da son tartışmalarla 50’ye kadar düşmüş durumda.

Bu kilise 1986 yılında Donald Northrup ve eşi tarafından kuruldu. Donald Northrup’ın arkadaşı olan Terry Jones da, Almanya’da kurduğu kilise ile bu kiliseyi kardeş kilise yaptı. Northrup 1996 yılında ölünce Terry Jones yavaş yavaş kiliseyi ele geçirmeye başladı. Kilisenin kurucusunun eşi Dolores Northrup da 2004 yılında kilisenin işleriyle uğraşmayı bırakmaya karar verince ipler tamamen Jones ve şimdiki eşinin eline geçti. Jones Ailesinin elinde kilisenin şaibeli işlere girdiğine inanan Dolores Northrup, 2009 senesinde kurucusu olduğu bu kilisenin cemaati olmayı da terk etti. Jones’un kanserden ölen ilk eşinden olan kızı Emma da babasıyla ve kiliseyle tüm bağlarını koparmış durumda.

Hiçbir ana akım Hıristiyan grubuna bağlı olmayan bu Protestan kilisesi, üyelerinin bazı mucize ve spritüel güçlere sahip olduğuna inanan “karizmatik” geleneğe bağlı. “Uluslararası Kur’an yakma Günü” bu kilisenin neden olduğu ilk provokasyon değil. 2007 yılından beri kilise bahçelerine ve değişik yerlere astıkları, “İslam şeytandandır” yazılı pankart ve tabelalarla da büyük tepki topluyorlar. Jones’un “İslam Şeytandandır’’ adlı bir de kitabı var. Kilisenin bulunduğu şehirdeki Florida Üniversitesinin birçok öğrencisi de aylardır, “Cehalet şeytandandır” yazılı tişörtler giyerek, papazı protesto ediyor.

Bu kilisenin provokatif şovları dışındaki en büyük aktivitesi, “TS and Company” adlı şirket. En büyük işi ise “eBay’’ internet sitesi üzerinden antika mobilya satmak. Bu şirket kilisenin üyelerini çalıştırıyor ve onlara tek kuruş ödenmiyor. Karın ne kadarının kiliseye harcandığı ne kadarının nereye gittiği ise şeffaf değil. Bu konuda açılmış birçok soruşturma devam ediyor. Şirkete en çok kazandıran kilise üyeleri el üstünde tutuluyor ama karı açısından tam bir aile şirketi.

Yaklaşık 50 kişilik bir cemaati olan kilise bünyesinde bir de akademi kuran Terry Jones, bu akademinin öğrencilerinin dış dünya ile bağlantısını yasaklıyor. Tamamen kapalı bir dünyada yaşayan bu öğrenciler, şirketin mobilyalarını satmakla meşguller. Akademinin web sitesinde, “sadakat ve disiplin öğretildiği” vurgulanıyor. Öğrenciler kilisede barınıyor. TS & Company’nin üzerine kayıtlı çeşitli yerlerde 6 lüks ev var. Bu evleri Terry Jones ve yardımcı papaz olan eşi Sylvia kullanıyor.

-CESUR YÜREK HAYRANI-

Terry jones, Mel Gibson’un “Braveheart (Cesur Yürek)” filminin fanatiği. Odasında filmin afişi asılı. İnternette başlattığı online tv şovun adı da "Braveheart Show". Bu şovu tamamen İslam karşıtı konuşmalarla, ve “İslam’ın şeytanın dini” olduğu yolundaki iddialarına ayırıyor. 2009 yılında kiliseye bağlı 10 ve 15 yaşlarında 2 çocuğa bu sloganın yazılı olduğu tişörtler giydirilerek okula gönderildi. Okul yönetimi, çocukları kıyafet kurallarına uymadıkları gerekçesiyle okula almadı.

-YAKMAYI PLANLADIĞI KİTABI HİÇ OKUMAMIŞ-


Bir diğer ilginç nokta İslam’a karşı savaş açan papazın ve eşinin İslam hakkında hiç birşey bilmemeleri. Bütün bildikleri YouTube’dan seyrettikleri birkaç videoyla sınırlı. New York Times gazetesine verdiği demeçte, hayatında Kur’anı hiç okumadığını söyleyen Papaz Jones, “Sadece İncil’in ne söylediğini bilirim” dedi. CBS News’deki röportajında ise, “İslam’ın öğretisinin kaynağını biliyor musunuz” sorusuna, Jones, “Hayır aslında tam bilmiyorum. Musa’ya kadar gittiği söyleniyor ama sanmıyorum” yanıtını verdi. “Hayatında şahsen tanıdığı kaç Müslüman olduğu” sorusunu ise, “Şahsen tanıdığım bir Müslüman yok. Bugüne kadar hiçbiriyle konuşmadım” diye yanıtladı. Bugüne kadar hiç farklı dinlerden din adamlarıyla bir araya gelmediğini kaydeden Jones, “Bu tür toplantılar da problemimizin parçası” diyerek, Hıristiyanların farklı inançlardan insanlarla toplantı yapmasına karşı olduğunu söylüyor.

-GAINESVILLE ŞEHRİ PAPAZA ÖFKELİ-

Terry Jones’un şaibeli ve provokatif davranış ve söylemleri, kilisenin bulunduğu Gainesville şehrini de germiş durumda. Florida Üniversitesine ev sahipliği yapan 130 bin nüfuslu şehir halkı, kentlerine dünyanın her yerinden öğrenci çeken üniversitenin de, çoğulcu yapısıyla bilinen şehrin imajının da tamir edilemez ölçüde hasar göreceğinden endişe ediyor. Jones’a tepki olarak 2009 yılında Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman din adamlarınca “İnançlararası Gainesville Forumu” kuruldu. Forum, 11 Eylül gününün “İnançlar arası dayanışma günü” ilan edilmesi için çalışma başlattı. Şehrin gay belediye başkanı Craig Lowe da bu çabaya destek veriyor. Lowe, CNN’e yaptığı açıklamada krizi, “Marjinal küçük bir grubun şehrimize yaşattığı utanç” olarak nitelemişti.
Papazın, Kur’an yakma planını iptal etmesi şehir yönetimini rahatlattı. Şehrin yöneticilerinden Russ Blackburn, AP Haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kur’an yakan şehir” olarak damgalanmaktan kurtuldukları için rahatladıklarını söyledi.

-KİLİSE BİNASINI KAYBETME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA-


Öte yandan, kilisenin sigortasını yapan şirket, Gainesville itfaiyesinin izin vermemesine rağmen ateş yakmakta ısrarcı oldukları gerekçesiyle kilisenin ipotekli mülkünün sigorta sözleşmesini iptal etti. Sigorta sözleşmesinin iptal edilmesi üzerine, “mortgage” borcu devam eden binanın halen sahibi olan banka, kalan borçlarını en kısa sürede ödememeleri halinde binaya el koyacağını kilise yönetimine bildirdi.

ANKA