Amerikali Turk

ABD’nin laiklikle sınavı

  • September 10, 2010 9:57 AM
Kur’an yakma eylemi iptal, cami taşınacak mı?

ABD ve dünya kamuoyunu ayağa kaldıran Florida’lı bir rahibin 11 Eylül’de Kur’an-ı Kerim’i yakma girişimi Beyaz Saray ve FBI’ın da devreye girmesiyle sona erdi. Tartışmalı Camii’nin yeri de değişecek.

 

Rahip Terry Jones, 11 Eylül’de yapmayı planladığı protesto gösterisini iptal ettiğini açıklarken, 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kulelerin yerine Cami yaptırma projesinin başındaki isim olan Imam Rauf’la New York’ta biraraya geleceğini duyurdu.

 

Terry Jones’un dünyayı ayağa kaldıran girişimine sadece kiliselerden ve İslam aleminden değil, ABD’nin Afganistan’daki en üst düzey komutanı olan General Petraeus’dan da tepki gelmiş ve Petraeus, “Askerlerimiz tehlike altında olur” demişti.

 

Ardından Başkan Obama da Terry Jones’a bir çağrı yaparak, “Yaptığının ne kadar yokedici etkisi olduğunun farkında olmasını ve içindeki iyiliği dinlemesini istiyorum” dedi.

 

FBI KİLİSEYİ UYARDI
Bu arada basında yer alan bilgilere göre Jones’un kilisesi FBI görevlileri tarafından dün ziyaret edildi ve 50 kişilik bir gruba uyarı yapıldı.

 

Uzun süren gerginliğin ardından Terry Jones, New York’ta yapılacak olan caminin yerinin değişeceği bilgisinin kendisine ulaştığını söyleyerek eyleminden vazgeçtiğini açıkladı.

 

Jones ve yönettiği Güvercin Açılım Merkezi isimli dini cemaat, 11 Eylül saldırılarına hedef olan İkiz Kulelerin merkezine Camii yapılması projesine “YANIT” olarak “Kur’an yakmanın” da ABD Anayasası’nın 1. Maddesindeki ifade özgürlüğü ile korunduğunu iddia ediyordu.

 

ÖNCE BASIN KARARTMASI GELDİ
ABD yönetimi ve FBI uyarısı gelmeden önce de Associated Press ajansı Kur’an yakma eylemini haberleştirmeyeceğini ve eylemle ilgili fotoğraf servis etmeyeceğini duyurarak eyleme “Karartma” uygulayacağını açıklamıştı. Bu bir anlamda eylemin engelleneceğinin işareti oldu.

 

BASKIN MI YAPILACAKTI?
FBI’ın kiliseye yaptığı ziyaret, ABD’nin “Laiklik” tanımlaması açısından çok büyük önem taşıyor. FBI daha önce Teksas eyaleti Waco kentinde bir Kilise’ye tarikat üyelerini “toplu intihara” sürüklediği için silahlı baskın yapmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Kur’an yakma eylemi öncesinde yapılan bu uyarı ziyareti “Silahlı müdahale gelebilir” ihtimalini arttırdı. Jones’un fikir değiştirmesinde FBI ve ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen bu sert mesajın etkili olduğu belirtiliyor.

Gazeteport