Amerikali Turk

45 milyon banka kartini hacklemisler

  • August 06, 2008 7:40 PM
Tarihin en büyük hırsızlığında ABD'li çete, 45 milyon banka kartının bilgilerini ele geçirmiş. 45 milyon banka kartının bilgilerini ele geçiren 11 kişilik uluslararası hacker çetesi yakalandı. Yetkililer, ülkedeki gelmiş geçmiş en büyük kimlik hırsızlığıyla ilişkili olarak tutuklanan çete üyelerinin mahkemeye sevkedildiğini açıkladı.

Türkiye'nin de işbirliği yaptığı operasyonlar ele geçen şebekenin 45 milyon kart detayı çaldığı öne sürülüyor.

Amerikalı yetkililer, sanıkların dükkanların ve bankaların bilgisayar sistemlerine "wardriving" adı verilen bir teknik kullanarak girdiklerini ve bilgisayarlara istedikleri zaman erişimlerini sağlayan bir yazılım yerleştirdiklerini söylüyor.

MAHALLE MAHALLE DOLAŞMIŞLAR

Sanıklardan üçü Amerikan vatandaşı. Diğer sekiz sanığın ise Estonya, Ukrayna, Belarus ve Çin vatandaşları olduğu açıklandı.

11 sanığın, otomobilleriyle mahalle mahalle gezip, kablosuz internet bağlantılarının şifrelerini kırarak milyonlarca kişinin kredi ve bankamatik kartlarının detaylarına ulaştıkları ve daha sonra bu bilgileri ABD ve Avrupa'daki bilgisayar sistemleri içinde sakladıkları öne sürülüyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı, bu yolla bankaların, dükkanların ve sıradan insanların büyük zararlara uğratıldığını açıkladı ama bu zararın boyutları konusunda somut bir rakam vermedi.

Yetkililer, bunun şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük ve en karmaşık kimlik hırsızlığı olayı olduğunu vurguluyor.

Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey yaptığı açıklamada, "Bu olay, kişisel bilgilerin çalınmasının giderek daha kolaylaştığını bir kez daha gözler önüne serdi" diye konuştu, ama sahtekarlığın ortaya çıkarılışının da bu tür işlere girişmek isteyenlere açık bir uyarı niteliğini taşıdığını söyledi.

TÜRKİYE DE KATILDI

11 sanık Amerikan merkezli ama uluslararası faaliyeti de olan dokuz perakende satış zincirini hedeflemekle suçlanıyor.

Bunlardan dünya çapında faaliyet gösteren TJX Şirketi geçen yıl büyük bir kimlik hızsızlığının hedefi olduğunu açıklamıştı.

2005 yılından itibaren bilgisayarlara sızılması neticesinde. hırsızların 45 milyonu aşkın kredi kartı bilgisine erişimi olduğu söyleniyor.

Soruşturma aşamasında Türkiye ve Almanya da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden güvenlik ve istihbarat örgütleri de operasyona katkıda bulundu.

Kimlik hırsızlığının ABD ekonomisine her yıl milyarlarca dolara malolduğu düşünülüyor.

Bush yönetimi, 2006 yılında 17 federal güvenlik ve istihbarat kuruluşunun işbirliğiyle bir kimlik hırsızlığı özel harekat birimi oluşturmuştu.