Amerikali Turk

ABD’de hayvan soykırımı

  • May 08, 2014 10:40 AM

ABD’de hayvan soykırımı

 

Hayvan hakları konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ABD’de, 5 günde bir bin 792 köpek ve kedi öldürülüyor. Bunun nedeni ise barınaklara bırakılan hayvanların 72 saat içinde bir sahip bulmak zorunda olması…

 

Bebeğim oldu”, “Taşınıyorum”, “Çok çalışıyorum”, “Evime zarar vermeye başladı” gibi bin bir bahaneyle başka yuva bulunsun diye barınaklara bırakılan köpekler ve kediler aslında ölüme terk ediliyor. ABD’de barınaklara bırakılan kedi ve köpekler eğer 72 saat içinde sahiplendirilmezlerse öldürülüyorlar.

Sokak hayvanları sorunu yaşanmayan ABD’de çok daha içler acısı sorunlar yaşanıyor. The Center for Consumer Freedom tarafından yayınlanan rapora göre, 32 milyon dolar bütçeye sahip olan PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), ortalama her 5 günde bin 792 kedi ve köpek öldürüyor. Bu rakam PETA barınaklarında bir yıl içinde bulunan tüm hayvanların yüzde 82’sini temsil ediyor.

Verilere göre 1998’den beri PETA’da bulunan tam 31 bin 190 hayvan öldürüldü. 2005’de PETA çalışanları, Kuzey Carolina’da sahiplendirilebilecek hayvanları öldürdüğü ve bir süper marketin çöp konteynırına attığı için tutuklandı. Mahkemede sunulan kanıtlar bu kişilerin hayvanları öldürmeyi “mükemmel” ve “çok güzel” olarak tanımladığını göstermesi tüyler ürpertiyor.


ZOR DURUMDALAR

Animal Legal Defense Fund raporuna göre Kentucky, Iowa, South Dakota, New Mexico ve Wyoming hayvanlara en kötü davranılan beş eyalet. Hayvanlar için en iyi ilk beş eyalet ise IIIinois, Oregon, Michigan, Maina ve Kaliforniya. “En alt sıradakiler” kategorisinde yer alan New York ise listenin 42. sırasında bulunuyor.

Türkiye’de Hayvan Hakları Yasa Tasarısı’nda yapılan son değişikliğe göre ise sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların ise yasalardaki zorunlu durumlar dışında öldürülmeleri yasak. Fakat birçok belediye, hayvanların itlaf ettiği suçlamasıyla sık sık gündeme geliyor.


KAFALAR KARIŞIK

Türkiye’de 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, hayvan hakları STK’ları başta olmak üzere neredeyse tüm çevreleri yasaya karşı birleştirdi. Bakanlığın 2012’de gündeme gelen tasarısında geçen “doğal yaşam parkları” birçokları tarafından “ölüm ve toplama kampları” olarak tanımlanıyor.

Yasaya karşı olanlar, bu “doğal yaşam parkları”nda hayvanların kendi aralarında hem bölge kavgaları yaşayacaklarını hem de hayvanları yavaş ve acılı şekilde öldürecek olan açlık nedeniyle hayvanların birbirlerine saldıracaklarını vurguluyor. Bakan Veysel Eroğlu ise aynı ABD’deki gibi “10 yıl içinde sokak hayvanı kalmayacak, kalmaz” demişti.


Sertifika şart

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Alt Komisyonu, Hayvan Hakları Yasa Tasarısı’nda yapılan değişiklikle hayvanların evde beslenmesi için eğitim şartı koyuldu. Sertifikası olmayan kişilere hayvan satmanın ise cezası bin lira. Hayvanlara işkence edenlere 2 bin lira, cinsel ilişkide bulunanlar 2 yıla kadar hapis cezası alacak.

Ev hayvanını sahiplenen, satan veya ona bakan kişi, hayvanı refahına uygun olarak barındırmak, etolojik ihtiyaçlarını temin ve sağlığına dikkat etmekle yükümlüdür. Bu kişiler, hayvanlarından kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadır.

Bu kişiler, eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdür. Eğitim almamış kişilere, ev hayvanı satanlara bin TL ceza verilecek. Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların ise yasalardaki zorunlu durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.


Hayvanlar sahiplerini dava edebilecek

Eve alınıp kümes hayvanı gibi balkonlara tıkılmış ya da sokaklara atılmış köpekler, karnı doyurulmayan, aç susuz sefalet içinde yaşamaya mahkûm edilen kümes hayvanları, sadistik duygularını tatmin eden sahipleriyle cehennem azabı yaşayan kediler, kuşlar, kaplumbağalar ve daha nice dilsiz, çaresiz hayvanlar… Bu dünyada bizim kadar özgür ve mutlu yaşama hakları varken bu hakları elinden alınanlar…

İşte böylesi “sahipli” hayvanların, sahiplerini dava edebilmesi için yeni yasalar oluşturmak amacıyla kolları sıvayan Amerikalı avukatlar, 10 yıldır bu işin savaşını veriyorlar. Bu çabaya gülüp geçenleri şaşırtan (Amerika’nın belli bölgelerinde uygulamaya geçilen) kararlar, geçen hafta New York Times Dergisi’nde açıklandı.

Her hayvanın psikolojik baskı yaratıldığında geliştirdiği biyolojik ve tavırsal değişiklikleri tanımlanmış. Dava edebilme yeteneği olmayan bu hayvanları görenler, durumu mahkemeye rapor ettiklerinde davacı olarak yazılmıyorlar. Eziyeti yaşayan hayvan, direkt davacı olarak kayda alınıyor. Hayvandaki değişiklikler incelendikten sonra hayvan sahibi gerekli cezaya çarptırılıyor. Özellikle at, maymun, köpek gibi zeki hayvanların cezası daha yüksek.

Bu uygulamayı başlatan avukatlara liderlik yapan Steven Wise, Amerika’nın diğer eyaletlerindeki, Avrupa ve Asya’daki tüm hayvansever avukatları aynı kavgayı vermek üzere göreve davet ediyor. “İnsanlara yapılan bunca haksızlık varken hayvanlara yapılan haksızlıklar için mi çaba göstereceğiz” diyenlere ise çok anlamlı bir yanıt veriyor: “İnsanlara haksızlık yapmak bir hastalıktır. Bu hastalık, güçsüzler üzerinde güç gösterisi uygulama hakkına sahip olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır. Bununsa tek bir tedavisi vardır: En zayıfın hakkını korumayla yola çıkmak. Bu da ağzı olup dili olmayan, eli kalem tutmayan, günahsız zavallı hayvanlara hak tanımakla mümkün olacaktır.”


Cinsel ilişkiye hapis

Hayvanlara işkence edenlere 2 bin lira, tehlike arz eden köpeklerini ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara 500 lira para cezası verilirken, cinsel ilişkide bulunanlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.
Yeni düzenlemeyle pet-shoplarda balık ve kuş dışında hayvan satışı yasaklanıyor. Kedi ve köpek gibi hayvanlar artık sadece üretim çiftliklerinden alınabilecek. Alt Komisyon Pitbull, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio gibi tehlikeli köpek ırkları ile melezlerinin üretimi, sahiplenilmesi, ülkeye girişi, satışına getirilmek istenen yasağı da kaldırdı.

 

 

Posta212