Amerikali Turk

ABD'de dünya devlerine meydan okuyan Türk!

  • September 05, 2014 9:14 AM

Nebi Cem Erdoğan

 

Amerika’da yaşayan Türk girişimci Nebi Cem Erdoğan, Samsung, Apple, Microsoft gibi devlerin ayakta kalmakta zorlandığı sektöre NEBİ.MOBİ markasıyla girerek dünya markalarına meydan okuyor


Akıllı telefonlar artık pek çoğumuzun hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hatta gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar bile kısıtlı gelirlerinin büyük bir kısmını hızla ve sürekli olarak yenilenen mobil teknolojilere harcamaktan çekinmiyorlar. Ne var ki; baş döndüren hızla değişen, gelişen bu teknoloji, yıllardır cep telefonu üretme deneyimine sahip olan Nokia, Blackberry, Motorola gibi milyar dolarlık firmaları dahi iflasın eşiğine getirebiliyor. Bu inanılmaz hıza bir ivme de Atlanta’da yaşayan Amerikalı bir Türk girişimciden geldi. Hem de kendi markasıyla dünya devlerine meydan okuyarak.

Nebi Cem Erdoğan, dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi konumundaki Qualcomm’da strateji uzmanı olarak çalıştı. Daha sonra Atlanta’dan New York’a taşınan Erdoğan, şimdilerde ise kendi NEBİ.MOBİ markasıyla yepyeni bir cep telefonu teknolojisini piyasaya sürdü.


İNDİEGOGO’DAKİ KAMPANYA

Nebi Cem Erdoğan, ODTÜ’de fizik okurken, bir yaz tatilinde geldiği New York’a yerleşmeye karar verdikten sonra ekonomi-matematik okumak üzere dünyaca ünlü İvyLeague okullarından Columbia Üniversitesi’ne burslu olarak transfer oldu. Lisans üstü çalışmaları için Boston’daki MİT’i tercih eden Erdoğan, burada strateji ve inovasyon yönetimi programını başarıyla tamamladıktan sonra özel girişim sermayesi yönetmeye başladı.

EVE 008 ismini verdiği ilk akıllı telefon modelinin pazarlaması için şu an İndiegogo isimli sitede bir kampanya yürütüyor ve herkesten küçük büyük destek bekliyor. Buradan elde edilecek ilk siparişlerin ve yardımların planının ikinci aşaması için hayati önemine değiniyor.

“Büyük finansal riskleri kişisel olarak alarak bu aşamaya kadar geldik ve akıllı telefonumuzu üretmeye başladık” diyen Erdoğan, “Eğer çok ciddi sayılardaki insanların projemize İndiegogo sitesi üzerinden küçük de olsa katkı sağladıkları görülürse, dünya medyasının ilgisini çekerek, daha başka milyonlarca kişiye de ulaşabileceğiz” diye konuştu.


SÖZLEŞMEYE GEREK YOK

Piyasada emsalleri yüzlerce dolar fazlasına satılan bu çok ileri teknoloji ürünü Android telefonu, markalaşma yatırımı olması bakımından sadece maliyetine alabilecek olan kullanıcıların 2 yıllık yeni bir operatör sözleşmesi imzalamalarına bile gerek olmayacak. NEBİ.MOBİ telefonu dünyadaki bütün GSM hatlarıyla (AT&T, T-Mobile, Metro PCS) uyumlu çalışabildiği gibi, aynı zamanda batarya ömrünü Wi-Fi üzerinden yapılan telefon görüşmelerinde bile uzatan bir teknolojiye de sahip.

Çift SİM kart takılabilen bu yeni telefona daha yakından bakacak olursak; dört çekirdekli 1.3GHz işlemci, 1GB RAM, microSD ile 32 GB’a kadar genişletilebilir 4 GB dahili bellek ve İPS çözünürlük sunan 4.5 inçlik dokunmatik ekran ile karşılaşıyoruz. Telefonun 8MP’lik arka ve 2MP’lik de on kamerası olduğunu da belirtmek isteriz. Hiçbir sözleşmeye gerek kalmaksızın sadece 149 dolarlık etiket fiyatına sahip EVE 008 ayrıca çevreye duyarlı sensörlere, A-GPS özelliğine, FM radyoya, 802.11 b/g/n WiFi ve Bluetooth 4.0 desteğine sahip olduğu gibi kamerası üzerinde bir adet LED flaş da barındırıyor.


CİDDİ SORUNLARI ÇÖZDÜ

Dünya’daki bütün metropol şehirlerinde hızla yayılan, kamuya açık bedava Wi-Fi ağları sayesinde, cep telefonu operatörlerinin baz istasyonlarına olan ihtiyacın gittikçe azalacağını öngören Erdoğan, bu fırsatı değerlendirmek için sadece data bağlantısı üzerinden bütün iletişim hizmetlerini verebilecek bir telefon sistemi üzerinde çalışmış. Sıradan bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden VoİP tarzı bir telefon görüşmesinin piyasadaki akıllı telefonların pil ömrüne çok olumsuz etkisi olduğu için bu alanda buluşlar yaptı ve buradaki ciddi sorunu çözdü.

Bundan sonra diğer cep telefonu operatörlerinden sadece data servisi almak için ödeme yapmak yetiyor. Yıllık sadece 60 dolara hizmet vermenin mümkün olacağı bu yeni cep telefonu ağı için özel ürettiği akıllı telefonların pazarlama sloganı da zaten bu durumunu özetler nitelikte; “Daha akıllılar için akıllı telefonlar” (Smartphones forSmarter People).

Erdoğan’ı daha yakından tanımak ve projesini anlatmak için kendisiyle konuştuk. İşte söyleşimizin devamı:


BİRİNCİLİKLERİ VAR

-Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İlk patent başvurumu yaptığımda henüz daha 13 yaşındaydım ve çat kapı gidip tanıştığım Türk Patent Enstitüsü’ndeki abi ve ablaların yardımıyla dolduğum, güneşi dik acıyla izleyen güneş kollektörleri projemin patent başvurusunun üzerinden çok geçmeden, TÜBİTAK’ın proje yarışmasında birinci geldim.

Sonrasındaki projelerim daha lisede okurken, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Mucitler ve Araştırmacılar Derneği, Enerji Bakanlığı gibi pek çok organizasyonda birincilikler ve ikincilikler edindi ve yaptığım prototipler Ankara’daki Feza Gürşey Bilim Merkezi’nde sergilendi. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü’nde 2 defa kabul edilip, hediyeler aldım.

İdealim olan ODTÜ Fizik bölümüne girdiğim sene, TÜBİTAK-SAGE’nin Türkiye’nin ilk tamamı yerli üretim karadan karaya, ve karadan havaya roket sisteminde çalışma ayrıcalığı elde ettim.


DANIŞMANLIK HİZMETİ VERDİ

Yaz tatilinde yabancı dil bilgimi ilerletmek için geldiğim New York’ta, NYU (New York Üniversitesi) tarafından henüz lisans birinci sınıfa bile başlamadan önce, yüksek lisans mülakatına davet edildim ve yüksek lisans giriş sınavı GRE’de en üst yüzde 1′lik dilime girdim ama YÖK’ün lisans sahibi olmadan alacağım bir yüksek lisans derecesini tanımayacağı endişesiyle Türkiye’ye geri döndüm. Bir sonraki sene, Columbia Üniversitesi’nden aldığım burs sayesinde, Ekonomi ve Matematik bölümünde lisans eğitimime Amerika’da devam edebildim. Amerikan Express’te algoritma uzmanı olarak çalışmamın arkasından, irili ufaklı pek çok şirkete danışmanlık hizmeti veren bir iş kurdum.

8 yıl New York’ta yaşadıktan sonra, 4 yıl önce Qualcomm ismindeki, dünyanın en büyük telefon işlemcisi üreticisi tarafından Atlanta’ya davet edildim. Onların mobil cüzdan ve cep telefonuyla ödemeler kısmında strateji ürettim. NEBİ.MOBİ projesindeki potansiyel ve bütün bir sektöre yapabileceği etkiyi görüp, bundan heyecan duyunca, bütün enerjimi son 1 yılı aşkın zamandır onun üzerine harcıyorum.


İLGİNÇ HİKAYESİ

-Böyle bir telefona neden ihtiyaç duydunuz? Bu telefonu diğer akıllı telefonlardan ayıran özellikler neler?

İlginçtir, ben aslında telefon üretme fikrinden yola çıkmamıştım. Amerika’daki cep telefonu operatörlerinin 2 yıllık pahalı kontratları müşterilerine sırf akıllı telefon kullanıyorlar diye dayatması beni rahatsız etti. Araştırınca gördüm ki; cep telefonu operatörleri kurnazca taktiklerle bütün bir piyasayı parmağında oynatıyor. Gerekli teknolojinin artık hazır olduğu ve yaygın olarak kullanılması halinde, VoİP ve WiFi üzerinden 3G destekli verilecek cep telefonu servisinin yüzde 95′in üzerinde bir ucuzlama sağlayacağını fark etmemle, bu teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayacak stratejilere odaklandım.

Maalesef, müşteri potansiyelinin çoğunu elinde tutan ve akıllı telefon üreticilerine baskı yapan operatörler nedeniyle bize gerekli teknolojiyle donanımlı akıllı telefonu, kontrata veya fatura adı altında yapılan ödeme planlarına gerek bırakmayacak bir fiyata yapacak firma bulamadık. Bu markalar belli özellikleri barındıran telefonları, üretim maliyetine bakılmaksızın, 500-600 dolardan aşağı fiyatlandırırlarsa, 2 yıl sözleşme imzalaması hayli zorlaşan operatörlerce, zaten satışların çoğunun yapıldığı dükkanlarına sokulmayarak cezalandırılabiliyorlar.


BAZI ÖNGÖRÜLERİ VARDI

Bu paradokstan hareketle, bizim teknolojimize uygun yükseklikte donanımlı bir telefonu 150 dolardan aşağıya üretecek bir telefon fabrikasına ciddi yatırım yaptık. Biz limitsiz telefon servisimizi aylık sadece 5 dolar olarak fiyatlandıracağımız için, güçlü bir akıllı telefonun binlerce dolarlık bir kontrat yükümlülüğüne gerek bırakmadan alınabiliyor olması şarttı.

Zorlu bir FCC onaylama sürecinin ardından gelen EVE 008 modelimiz bizi gururlandırıyor. Bu fiyata bu özelliklerdeki bir kaliteli telefonu bulmak mümkün değil, ancak en önemlisi dünyadaki bütün hali hazırdaki GSM operatörleriyle çalışabilmesinin yanında WiFi üzerinden yapılacak VoİP tabanlı görüşmeler için optimize edilmiş olması ki; bu bizim inovasyonu ve rekabeti tekrar cep telefonu piyasasına getirebilmemiz için şart. Yoksa hiç bir zaman, hiçbir ülkede operatör sayısı 3′ü, 4′ü geçemeyecek. Eğer herkes, sadece 1 aylık telefon faturasında göreceği indirimi bize destek olarak İndiegogo sitesinden verse, kuracağımız sistemin baskısıyla, o indirim aylarca ve yıllarca sürekli olurdu.


TEKNOLOJİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPMAK İSTİYOR

-Amerika’ya ilk olarak ne zaman geldiniz? Gelme amacınız neydi?

Amerika’ya ilk gelişim 2000 yılının yazında, İngilizcemi ilerletmek içindi. 2002 yılında lisans eğitimime burada devam etmek için geldim ve New York’taki Columbia Üniversitesi’nden aldığım burs sayesinde burada kaldım.
n Gelecekte hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz var mı?

Şu an, başladığımızda çok zor bir hayal gibi görünen, Türk markalı bir cep telefonunu Amerika’da piyasaya sürmenin heyecanını yaşıyoruz. Ama bu projeye neden başladığımı unutmadım. Dünyadaki cep telefonu operatörlerinin hegemonyasını devam ettirmesi, şu anda elimizdeki teknolojilerle mümkün olmamalı. Bu telefon projesinin başarıya ulaşmaya başlamasıyla, diğer cep telefonu üreticilerinin iş modellerini gözden geçireceğini umuyorum ve bu alandaki teknolojilerin öncülüğünü yapmak istiyorum. Allah utandırmasın.

 

POSTA212