Amerikali Turk

Yurt dışındaki vatandaşlar nasıl oy kullanacak?

  • July 11, 2010 12:30 PM
ABD'de yaşayan Türk vatandaşları, 12 Eylül'de yapılacak referandumda nasıl oy kullanacak?

Washington Büyükelçiliği, ABD yaşayan Türk vatandaşlarını, Türkiye'de 12 Eylül'de yapılacak referandumda ve diğer seçimlerde oy kullanmak istiyorlarsa ilgili formu doldurup göndermeleri konusunda uyardı. Adres beyan formunun doldurulduktan sonra, normal posta ile değil, ''certified mail (iadeli taahhutlu)'' ile ya da kargo ile gonderilmesi gerekiyor. Ayrıca postaya kişinin kendisini ispatlayacağı bir belgenin fotokopisinin de eklenmesi gerekiyor. İlgili forma ulaşmak için gerekli link haberin en altındadır.

İşte Büyükelçilikten yapılan o açıklama:

''Değerli Vatandaşlarımız,

Yurtdışındaki vatandaşlarımızın ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında oy kullanabilmeleri amacıyla, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Bu çerçevede, yurtdışındaki vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için, ekte sunulan “Adres Beyan Formu”nu doldurarak bağlı bulundukları Konsolosluk Şubesine veya Türkiye’de kayıtlı bulundukları İl Nüfus Müdürlüklerine göndermeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.''

ADRES BEYAN FORMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN