Amerikali Turk

Obama'ya çağrı: Onu bırak beni al

  • September 17, 2016 9:15 AM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)

2012 yılından bu yana Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği binasında yaşayan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Obama'ya bir çağrıda bulundu.

Assange,ABD'nin gizli askeri belgelerini sızdırdığı için hapiste bulunan eski asker Chelsea Manning'in bırakılması karşılığında ABD'ye teslim olacağını söyledi.


4 yıldır Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği binasında yaşayan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, siteye ABD'nin gizli askeri belgelerini sızdırdığı için hapiste bulunan eski asker Chelsea Manning'in bırakılması karşılığında ABD'ye teslim olacağını açıkladı.

16-09/16/screenshot_1.jpg

MANNİNG'E 35 YIL
ABD ordusuna ait istihbarat verilerini 2010 yılında WikiLeaks sitesine sızdırmak suçundan 35 yıl hapse mahkum olan eski asker Chelsea Manning'e arka çıkan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, sitenin resmi Twitter hesabından çağrıda bulundu.

Tweet'te "Eğer ABD Başkanı Obama, Manning'i affederse onun yerine Assange, ABD hapishanesine girmeyi kabul edecek" ifadeleri yer aldı.

AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
Hapishane koşullarından rahatsız olduğunu dile getiren Manning, burada zorbalığa maruz kaldığını söyleyerek geçen hafta açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Wikileaks adlı internet sitesinin kurucusu ve basın sözcüsü olan Assange, cinsel taciz suçlamasıyla yargılanıyor. İsveç'teki savcılık 18 Kasım 2010'da cinsel taciz suçlaması nedeniyle Assange için uluslararası yakalama kararı çıkardı.7 Aralık 2010 günü hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili gönüllü olarak ifade vermeye gittiği Londra'daki polis merkezinde İsveç tarafından hakkında yakalama emri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Assange 2012 yılından beri, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşıyor.

SAĞLIĞI İYİYE GİTMİYOR
Öte yandan WikiLeaks sitesinin geçen yıl gizlice Assange'ın psikolojik ve fiziksel sağlık durumunun belirlenmesi için yaptırdığı sağlık testinin 27 sayfalık sonuçlarından bir kısmı yayınlandı. İsmi gizli tutulan bir psikososyoloji ve travma uzmanının yaptığı testin sonuçlarını yayınlayan sitedeki rapora göre, Assange'ın yaşadığı 30 metrekarelik oda her ne kadar yaşamaya elverişli olsa da çoğunlukla güneş ışığından yoksun bir şekiklde yaşadığı için fiziksel ve psikolojik yapısı çöküş aşamasında. Assange ayrıca sürekli devriye gezsen Metropolitan Polisi nedeniyle temkinli olduğu için uykusuzluk da çekiyor.

Rapora göre Assange, hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle pek çok hastalığa yakalanma riski ile de karşı karşıya. Bunlar arasında öne çıkan hastalıklar ise kardiyovasküler rahatsızlıklar, strese bağlı yüksek tansiyon ve obezite. Assange doktor ve pek çok tıbbi müdahaleye de uzak olduğu için risklerin oranı da büyüyor. Assange'ın psikolojik olarak intihara meyilli bir kişiliğe dönüşmeye başladığı da yapılan yorumlar arasında.