Amerikali Turk

Paterson`daki Atatürk Parkı`nın tabelası buhar oldu!

  • July 24, 2010 12:19 AM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)
Büyük proje askıya mı alındı? Paterson'daki Atatürk Parkı'nın, daha açılışı yapılamadan tabelası kaldırıldı.Amerika'da yaşan Türklerin girişimi ile 7 Ocak 2010 tarihinde New Jersey'in Türklerin en yoğun yaşadığı şehri olan Paterson'da bir parka ‘AtatürkParkı' adı verildi.

Türk toplumunun önde gelen isimlerinden Suzan Demircan öncülüğünde üç yıl önce temelleri atılan, Turkish Gazetesi'nin sahibi Faruk Acar`in desteğiyle devam eden Atatürk Parkı projesi, geçtiğimiz yıl New Jersey Paterson eski Belediye Başkanı Torres tarafından onaylanarak hayata geçti.

 

Hatta Ocak 2010'da asılan tabela ile proje resmen tescillenmiş oldu. Parkın peyzaj düzenlenmesi tamamlandıktan sonra, Yalova Beledi'yesi tarafından hediye edilen 3 metre boyunda bronz Atatürk Heykeli'nin parka yerleştirilmesi ve 2010 Mayıs ayında yapılan Türk Günü kutlamalarından önce resmi bir açılış yapılması planlanıyordu.
Tüm masrafları Yalova Belediyesi tarafından karşılanan ve New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'in desteğiyle New Jersey'e getirilen Atatürk Heykeli yerine konmadan, parkın tabelası kaldırıldı. Aradan geçen bunca zamanda parkın peyzaj düzenlemesi de yapılmadı.  

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Faruk Acar, maliyetinin 100 bin doları bulan Atatürk Heykelinin Başkonsolosumuzun desteğiyle Nisan ayında diplomatik kargo ile New York'a geldiğini belirtti. Acar, Mayıs ayında Paterson'da yapılan belediye başkanı seçimlerini etkilememesi için parkın açılış tarihini değiştirdiklerini söyledi.Ancak seçim sonuçları açıklandığında, parka desteğini veren Torres`in seçimi kaybettiğini belirten Faruk Acar, yeni belediye başkanın görevi devr alması ile ilgili prosedürlerin temmuz ayına kadar sürmesi nedeniyle, tarihin değiştiğini, fakat Temmuz ayında planlanan açılışın da Açılış törenine davet ettikleri Yalova Belediye Başkanı`nın yoğun programından dolayı katılaması nedeniyle yaz sonuna ertelendiğini belirtti. Faruk Acar, Atatürk Parkı açılışının Eylül ya da Ekim ayında gerçekleştirilmesinin planadığını ifade etti.

Projenin mimari olan Suzan Demircan, tabelanin kaldırılmış olduğunu yeni fark ettiklerini, tabelayı kimlerin ne için soktuğunu bilmediklerini açıkladı. Ama en kısa sürede parkın açılması için girişimlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Görünen o ki açılış tarihi uzadıkça park`ın tabelası birileri veya bazı nedenlerden dolayı kaldırıldı. Yeşil bir alan olması planlanan park tek bir çiçek ekilmeden bekliyor. Umarız Amerika'da bir ilk olacak olan Ulu Önder Atatürk`un heykelinin yer alacağı ve isminin verileceği parkın açılışı bahara kalmaz.

Amerikali Turk - Deniz Celik