Amerikali Turk

2010 Türk American Antalya Gençlik Kampı

  • July 26, 2010 11:53 AM
İlk defa bu sene Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Gönüllüleri Derneği, TURANT (Kuzey Texas Turk Amerikan Dernegi) ve TADF ortaklaşa projelendirdikleri 2010 Türk Amerikan Antalya Gençlik Kampı 25 Haziran ile 6 Temmuz arasında Antalya’da gerçekleşti.İlk defa bu sene Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Gönüllüleri Derneği, TURANT (Kuzey Texas Turk Amerikan Dernegi) ve TADF ortaklaşa projelendirdikleri 2010 Türk Amerikan Antalya Gençlik Kampı 25 Haziran ile 6 Temmuz arasında Antalya’da gerçekleşti.

Kampa Amerika’nin değişik bölgelerinden 11-16 yaş arasında kız veya erkek çocuklar katıldı. Kampı düzenlemekteki hedef Amerikada doğup büyüyen ikinci veya üçüncü nesil Türk Amerikalıları kendi anavatanlarına ve Türk kültürüne yakınlaştırmak ve Amerika’ya döndüklerinde Turkiyedeki tecrübelerini ve Türkiye’nin güzelliklerini öğretmenleri ve okul arkadaşları ile paylaşmalarına imkan tanımak. Ayrıca gelecekte anavatanlarına bağlılıklarını sürdürmelerine teşvik etmek.

Kamp süresince kampa katılan çocuklarımız Antalya’nin müzelerini, tarihi yerlerini gezdi ve denizin, doğanın tadını çıkardı. Ayrıca Türk geleneklerini yerinde gördü, Türkçesini geliştirdi, yeni arkadaşlıklar kurdu. Çok mutlu 10 gün geciren Turk Amerika’li cocuklar birbirinden ayrilirken duygusal anlar yasadilar.
Ilk defa olma ozelligini tasiyan Türk Amerikan Kamp’I TURANT tarafindan projelendirildi  ve  Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Gönüllüleri Derneğinin maddi manevi katkıları ile gerçekleştirildi.

Kamp süresince çocuklarımız Antalya görevliler ve gönüllüleri tarafından, Büyükşehir belediyesine ait Gençlik evinde on gün boyunca büyük misafirperverlikle ağırlandılar.
Kamp programı çerçevesinde çocuklar, huzuevi ziyareti yapıp yaşlılarla sohbet etti, el öptü, Seralardan çiçek ve sebze topladı, Dünyanın en güzel plajlarında deniz ve kumun keyfini yaşadı, açık pazarlarda alışverişin tadını çıkardı, Toros dağlarına tırmandı, tarihi yerleri ve muhteşem Antalya müzelerini ziyaret edip tarihimiz hakkında bilgi sahibi oldular.

Çocuklar Kamp sırasında Antalya Vali Vekili Hüseyin Seymen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Akaydın tarafından kabul edildiler ve hediyeler aldılar. TÜRANT Başkanı Saduman Gürbüz ve TADF icra Kurulu Üyesi Meryem İbrahim tarafından Başkan Akaydın’a Kamp’a verdiği destekten dolayı birer plaket sundular. Başkan Akaydın Türk Amerikalı çocukları Antalya da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ve bu tür projelere desteğinin devam edeceğini belirterek, çocuklarla yakından ilgilendi. Çocuklar kendisine sorular yöneltti ve gördükleri ilgiden son derece menün olduklarını bu sebeple başkana şükranlarını sunduklarını belirttiler ve Amerika’ya döndüklerinde Türkiye’nin gönüllü elçileri olacaklarına dair söz verdiler.
 

Bunun yanında çocuklarımız Antalya Gönüllüler Derneği Başkanı Dr.Günseli Akaydın’ıda ziyaret edip kamp’in gerçekleşmesine verdiği büyük katkıdan dolayı teşekkür ettiler, grup adına konuşan ve Houston’dan katılan Elif Dündar Dr.Akaydın’a kendilerine tanınan bu imkandan dolayı arkadaşları adına çok teşekkür ettiğini ve hatıralarını hiç bir zaman unutmayacağını söyledi.
 
Kamp Turk basininda da yer aldi.