Amerikali Turk

Türkiye'nin Euro 2024 aday şehirleri açıklandı

  • October 20, 2017 3:15 PM

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olan Türkiye, turnuvayı alması durumunda müsabakaların yapılacağı aday şehirleri açıkladı. Bu arada TFF önce Kayseri'yi bildirirken daha sonra Kayseri'yi çıkarıp Konya'yı listeye ekledi.

Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adaylık dosyasında yer alacak şehir ve stadyumlarla ilgili karar verildi.

 

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 17 Ekim 2017 tarihli toplantısında alınan kararla belirlediği şehir ve stadyumlar şöyle:

İstanbul (Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu), Bursa (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Antalya (Antalya Stadyumu), Eskişehir (Eskişehir Yeni Stadyum), Gaziantep (Gaziantep Stadyumu), Konya (Konya Büyükşehir Belediye Stadı), Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi), Kocaeli (Yeni Stadyum), Ankara (Yeni Stadyum).

Bu arada TFF 8 şehir arasında önce Konya (Büyükşehir Belediye Stadyumu) yerine Kayseri Kadir Has Stadı'nı gösterdi. Daha sonra bunun sehven gerçekleştiğini belirten TFF, Kayseri'yi çıkarıp yerine Konya'yı ekledi.

 

TFF, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını 27 Nisan 2018'de UEFA'ya teslim edecek. UEFA Yönetim Kurulu ise EURO 2024'e ev sahipliği yapacak ülkeyi Eylül 2018'de yapacağı toplantıda açıklayacak.

Türkiye'nin rakibi olan Almanya ise aday dosyasında Berlin, Münih, Düsseldorf, Stuttgart, Hamburg, Köln, Leipzig, Dortmund, Gelsenkirchen ve Frankfurt şehirlerini seçmişti.