Amerikali Turk

Şenol Güneş: Hem üzüldüm, hem sevindim

  • January 04, 2018 12:46 PM

Beşiktaş ve Everton'ın Cenk Tosun transferi için 27 milyon sterline anlaşmasının ardından açıklama yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, transferin ülkenin cari açığına olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Şimşek, Cenk ve Beşiktaş'ı tebrik etti.

Beşiktaş'ın golcu futbolcusu Cenk Tosun'un Everton'a transferine ilişkin Twitter'dan açıklama yapan Bakan Şimşek, "80 milyondan fazla nüfusu ve futbola olan muazzam ilgiyi dikkate alırsak Türkiye, futbolcu transferinde büyük net dış fazla vermeli" dedi.

Şimşek, "Eğer doğru ise Cenk Tosun ve Beşiktaş'ı tebrik ederim. Ülkemizin cari açığına olumlu katkılarından dolayı da teşekkür ederim. 80 milyondan fazla nüfusu ve futbola olan muazzam ilgiyi dikkate alırsak Türkiye, futbolcu transferinde büyük net dış fazla vermeli" ifadelerini kullandı.

İngiliz BBC Kanalı, Everton'ın yıldız futbolcu Cenk Tosun için Beşiktaş'la anlaştığını duyurmuştu. Habere göre, dün akşam saatlerinde Londra'ya giden Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile bir araya gelen Everton Kulübü yöneticileri Cenk Tosun için daha önce verdikleri 25 milyon sterlinlik bonservis bedeli teklifini 27 milyon sterline yükseltince taraflar anlaşmaya vardı.

Süper Lig'de verilen arada tatilini İngiltere'de geçiren ve iki kulüpten haber bekleyen Cenk Tosun'un hafta sonundan önce Everton için sağlık kontrolünden geçerek imza atması bekleniyor.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Cenk'in transferiyle ilgili olarak BeIN Sports'a yaptığı açıklamada, "Cenk Tosun transferinde son aşamaya kadar geldik. Kulübümüz kadar oyuncularımızın menfaati de önemli. Hafta sonuna kadar netleşir" dedi.

BeIN Sports'un haberine göre ise Beşiktaş, Everton'la Cenk Tosun transferi için yaklaşık 28 milyon sterline anlaştı.

EN YÜKSEK BONSERVİS

Cenk Tosun, daha önce Roma'ya 15 milyon euro'ya giden Cengiz Ünder'i geçerek bir Türk kulübünden en yüksek bonservis bedeliyle ayrılan futbolcu oldu.

Transferle ilgili bir açıklama da Everton Menajeri Sam Allardyce'dan geldi. Allardyce, "Cenk Tosun için anlaşmaya vardık, detayları konuşuyoruz. Bizim o yaş grubunda, o kalitede oyuncumuz yok. Umarım Cenk Everton'da başarılı olur. Resmiyete dökersek yarın Cenk Tosun Liverpool'a karşı kulübede olabilir" dedi.

Everton yarın Liverpool'la FA Cup'taki derbi karşılaşmasına çıkacak. Cenk bu maçta forma giyerse yeni takımıyla ilk kez derbi maçta sahada yer almış olacak.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Cenk'in gidişe hem üzüldüğünü hem de sevindiğini söyledi ve "Cenk'e hayırlı olsun diyoruz eğer gerçekleşmişse" diye konuştu.

Güneş, "Oyuncu alamayacağımıza göre oyuncu gitmesi gerekiyor. Ancak oyuncumun gitmesini istemem, bu ekonomik bir durum" ifadesini kullandı.

Güneş, Cenk'in yerine iki 2-3 isim bakıldığını söyledi.