Amerikali Turk

Beşiktaş'tan büyük başarı

  • January 21, 2018 4:37 PM

Beşiktaş, Avrupa'nın en büyük 12 liginin 2016-2017 sezonu şampiyonları arasında, yüzde 43 ile gelirini en çok artıran üçüncü kulüp oldu. İlk sırada yüzde 86'lık artış ile Monaco yer aldı.

Yeni stat, üst üste yakalanan şampiyonluklar, artan UEFA ve yayın gelirleri ile son dönemde gelirlerini rekor seviyede artıran Beşiktaş''ın bu finansal performansı uluslararası kıyaslamalarda da dikkat çekmeye başladı. Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi KPMG''nin Avrupa futboluna yön veren 12 ülkenin son şampiyonlarını incelediği "The European Champions Report 2018" araştırmasına göre, Beşiktaş yüzde 43 ile gelirlerini en çok artıran üçüncü takım oldu.

EN YÜKSEK GELİRE SAHİP 5. ŞAMPİYON

Kara Kartal, 145 milyon Euro''luk toplam geliriyle en yüksek gelire sahip 5''inci şampiyon. Raporda, Beşiktaş''ın gelirlerinin bu yıl da artmaya devam ettiği ve gelecek yılki çalışmada bunun görüleceğine değiniliyor. Raporda, Beşiktaş''ın bu sezonki lig mücadelesinde biraz geride kaldığı ve gelir artışında bir aksaklık olmaması için Şampiyonlar Ligi''ne katılması gerektiğinin de altı çiziliyor.

GELİRİNİ EN ÇOK ARTIRAN MONACO

Gazete Habertürk''ten Sefer Yüksel''in haberine göre 12 şampiyonun yer aldığı listede gelirlerini en fazla artıran takım ise Fransa''nın son şampiyonu Monaco. Kulübün gelirleri geçen yıl yüzde 86 artış ile 144 milyon Euro''ya ulaşmış durumda. Raporda, Monaco''nun gelecek yılki, çalışmada da gelirini en fazla artıran kulüplerden biri olacağına dikkat çekiliyor. Bunun nedeni de bu sezon başında başta Kylian Mbappe, Benjamin Mendy ve Bernardo Silva olmak üzere futbolcu satışlarından elde edilen yaklaşık 350 milyon Euro''luk gelir. Geçen yılın şampiyonları arasında en yüksek gelire sahip kulüp ise 671 milyon Euro ile Real Madrid. İspanyol şampiyonu bir önceki yıla göre ise gelirlerini yüzde 8 artırabilmiş. Tabloda 3 kulübün gelirlerinde düşüş yaşadığı da dikkat çekiyor. Almanya Şampiyonu Bayern Munih 588 milyon Euro ile en yüksek geliri olan ikinci kulüp olmasına karşın, bir öndeki yıla göre gelirleri yüzde 1 düşmüş. Yine İngiltere Şampiyonu Chelsea''nin ve İsviçre şampiyonu Basel''in gelirlerinde yüzde 4''lük kayıp dikkat çekiyor.