Amerikali Turk

Türk işi skandal!

  • December 21, 2009 3:03 AM
Bedensel engelli milli masa tenisçi Abdullah Öztürk, THY'nin gazabına uğradı

Tekerlekli sandalyesi yanlışlıkla Adana’ya gönderilen Öztürk, Dünya Şampiyonası’na katılabilmek adına puan toplayacağı son turnuva için Brezilya’ya gidemedi.

“Böylesi ancak bizde olur” dedirten trajikomik hikâyelere bir yenisini de Türk Hava Yolları ekledi. Bedensel
engellimasa tenisçi Abdullah Öztürk, tekerlekli sandalyesi yanlışlıkla başka bir kente gittiği için Dünya
Şampiyonası’na katılma umuduyla raket sallayacağı Brezilya’daki şampiyonaya gidemedi. 2009 yılı içinde katıldığı diğer turnuvalarda elde ettiği puanlarla 2010 Dünya Şampiyonası barajına yaklaşan milli sporcu Öztürk, 26-29 Kasım’da Brezilya’da yapılacak turnuvada da başarılı olarak büyük rüyasına ulaşmayı hedefliyordu. Ancak rüya
havalimanında kâbusa dönüştü. Engellimasa tenisçi, 24 Kasım’da Brezilya’ya uçmak üzere önce THY ile Ankara’dan İstanbul’a gitti.

SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
Maçlara çıktığı ‘ayrılmaz parçası’ tekerlekli sandalyesinin de bu uçakla getirildiğini düşünüyordu. Oysa Öztürk İstanbul’a uçarken, tekerlekli sandalye havayolu şirketinin hatası sonucu Adana’ya gitmişti. Üstelik üzerindeki etiket de düştüğü için orada kalmıştı. Sis yüzünden uçuş bir gün ertelenmesine rağmen hata anlaşılamadı. Uçuşa irkaç saat kala durumun ortaya çıkması üzerine, hem Öztürk hemde sporcuyla birlikte Brezilya’ya gidecek olan antrenörü Burçak Kaya şok yaşadı. Kaya’nın federasyon ve THY yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca sporcuyu taşıyacak THY Brezilya uçağı da kaçtı. Yaşanan skandaldan dolayı aylardır hazırlandıkları turnuvaya gidememenin büyük üzüntüsüyle havalimanında sinir krizi geçiren engelli milli sporcu ve antrenörü, çaresizlik içinde evlerine döndü.

VE BÜYÜK ŞANS
Eşyaları Brezilya’ya, tekerlekli sandalyesi Adana’ya giden, kendisi ise Ankara’ya dönen Abdullah Öztürk birkaç gün sonra eşyalarına ve sandalyesine kavuştuğunda, her şey için artık çok geçti. Turnuva yetkilileri ile görüşülerek sis bahanesiyle karşılaşma saati değiştirilse de turnuva çoktan bitmiş, Dünya Şampiyonası umutları uçup gitmişti. Ne var ki havalimanını gözü yaşlı terk eden ve kelimenin tamanlamıyla hayalleri yıkılan Abdullah Öztürk’ün kaderi bir süre sonra gelenmutlu haberle değişiverdi. 21 yaşındaki Öztürk’ün kategorisinde bir üst sırasında yer alan sporcunun Dünya Şampiyonası’ndan çekilmesi üzerine 24. ve son sıraya yükselen Öztürk, ‘THY’ye rağmen’ Kore’deki şampiyonaya biletini aldı.