Amerikali Turk

Yayın ihalesini Digitürk kazandı

  • January 15, 2010 1:34 AM
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2010 - 2014 futbol sezonlarının yayıncı kuruluşu için yapmış olduğu ihaleyi 321 milyon dolara Digiturk kazandı.
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2010 - 2014 futbol sezonlarının yayıncı kuruluşu için yapmış olduğu ihaleyi 321 milyon dolara Digiturk'ün kazanmasının ardından B Paketi'ni TRT 40 milyon 210 bin Dolar'a, C Paketi'ni de 13 milyon 500 bin Dola'a Türk Telekom kazandı.

İhalede yayın hakları için üç paket bulunuyor. A Paketi'nde Süper Lig'in naklen yayın hakları, B Paketi'nde Süper Lig'in maç özetleri ve Bank Asya 1. Lig maçlarının naklen yayını, C Paketi'nde ise Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig maçlarının mobil yayın hakları yer alınıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu, A Paketi için muhammen bedeli 214.3 milyon dolar, B Paketi için 40.2 milyon dolar, C Paketi için ise 13.4 milyon dolar olarak belirledi.

İhale tutarına yüzde 18 KDV, yüzde 10 TFF payı ve yüzde 2 operasyonel gider eklenecek. Açıklanan meblağın yüzde 10'luk TFF payı çıkarıldıktan sonra kalan paranın yüzde 35'i Süper Lig'deki 18 kulüp arasında dağıtılırken, yüzde 45'i ise takımların performansına göre payedilecek.

B PAKETİ'Nİ TRT KAZANDI

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından B Grubu yayın haklarını Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 40 Milyon 210 bin Dolar'a kazandı. Bu pakete TRT haricinde başka kimse teklif vermedi.

B Paketi'nin içeriği ise şöyle; ''Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig müsabakalarından her hafta en az 3 adedini yurt içine canlı, şifreli veya şifresiz olarak yayınlamak zorundadır. Yayın Hakkı Sahibi'nin bu hakkı münhasırdır. Yayın Hakkı Sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV / Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın Hakkı Sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değildir. Yayın Hakkı Sahibi, İhale dönemi süresince TFF 1. Lig'e ait (İsim Sponsorluk Hakkı)nı ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

C PAKETİ TÜRK TELEKOM'UN


C Paketi'ne ise tek teklif Türk Telekom tarafından geldi. Telekom 13 milyon 550 bin dolar karşlığında bu paketin içerik hakkına sahip oldu.

Paket C'nin ise içeriğinde şunlar yer alıyor; "Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince tüm TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının haber amaçlı görüntülerini 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden münhasıran yayınlayabilecek veya yayınlatabilecektir. Söz konusu haber amaçlı görüntüler herhangi bir sayı sınırlamasına tabi olmaksızın ve canlı yayınlanan müsabakaların tamamlanmasının üzerinden 45 dakika geçtikten sonra yayınlanabilir. Haber amaçlı görüntülerin mobil iletişim operatörleri dışındaki üçüncü kişilere devri mümkün değildir."