Amerikali Turk

NBA'de şapkadan tavşan çıkaran TÜRK

  • February 10, 2010 12:52 AM
NBA milli oyuncularımızın ardından artık Türk kökenli hakemler de boy göstermeye başladı.

NBA'e her yönden Türk damgası!..

Türkiye'nin Mirsad Türkcan'la başlayan, daha sonra Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Ersan İlyasova'yla (kısa bir süre de olsa İbrahim Kutluay) devam eden NBA çıkarmasında artık bir Türk kökenli bir hakem de dünyanın bir numaralı basketbol liginde boy göstermeye başladı.

 Annesi Türk olan Marat Kogut (Marat yazılıyor, ancak aslen Murat), NBA organizasyonunda görev yapan ilk Türk kökenli hakem unvanını elde etti.

Ligde son olarak geçen gün Ersan İlyasova'nın 25 sayıyla kariyer rekoru kırdığı ve takımı Milwaukee Bucks'ın, New York Knicks'i yendiği maçta görev yapan Marat Kogut, son derece iyi bir Türkçe'ye sahip...

Marat Kogut'un, diğer temsilcilerimiz Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'un maçlarından önce de milli basketbolcularımızla Türkçe sohbet ettiği ve son derece düzgün bir diksiyona sahip olduğu öğrenildi.

HAKEMLİĞİN YANI SIRA SİHİRBAZLIK YAPIYOR

Hayatını New York'ta sürdüren Marat Kogut'un bir diğer özelliği ise sihirbaz olması... NBA maçlarından fırsat buldukça sihirbazlık mesleğini sürdüren genç hakemin, gösterileri de büyük beğeni topluyor,

GAZETEPORT