Amerikali Turk

Türk hacker'lar ünlü kuruluşların Twitter hesaplarını 'hack'ledi ve...

  • March 15, 2017 9:39 AM

Türk hacker grubu önemli kuruluşların Twitter hesaplarını hack'leyerek son günlerde yaşanan olaylara tepkilerini dile getirdiler. Türk hacker grubunun ele geçirdiği hesaplar arasında Alman futbol takımı Borussia Dortmun'un resmi Twitter adresi de bulunuyor. İşte hack'lenen diğer hesaplar ve yayınlanan o mesaj..

Almanya ve Hollanda ile yaşanan 'toplantı' gerilimi ve ardından girilen 'Nazi' polemiğinde yeni perde... Reuters'ın haberine göre, aralarında birçok uluslararası örgüt ile yabancı yayın organı ve Alman futbol kulübü Borussia Dortmund'un da bulunduğu yüzlerce kuruluş ya da ünlü ismin Twitter hesabı, Türk hacker'lar tarafından ele geçirildi. Hack'lenen hesaplar arasında Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber'in Japonca hesabı da var. AFP'nin haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan Twitter, hesapların hack'lendiğini doğruladı.

Dün geceden bu yana hack'lenen kuruluş ya da ünlü isimler arasında şunlar bulunuyor:

- Avrupa Parlamentosu
- UNICEF ABD
- Uluslararası Af Örgütü
- İngiltere Sağlık Bakanlığı
- Fransa Ekonomi Bakanlığı
- Fransa eski Başbakanı Alain Juppe
- Alman gazetesi Die Welt
- BBC Kuzey Amerika
- Forbes
- Reuters'ın Japonya servisi
- Russia Today'in İspanyolca servisi
- ABD'deki Duke Üniversitesi
- Borussia Dortmund
- İngiltere'deki Ricoh Arena Stadyumu
- Justin Bieber'ın Japonca hesabı

Almanya ve Hollanda ile yaşanan siyasi krizin ardından Türk hackerler tarafından hack'lenen hesaplar arasında Bundesliga ekibi Borussia Dortmund'un Twitter hesabı da var. Hesaptan "#NaziAlmanya #NaziHollanda Bu size ufak bir Osmanlı tokadı. 16 Nisan'da görüşmek üzere. Ne mi yazdım, Türkçe öğren" mesajı paylaşıldı. Mesajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki görüntüleri de paylaşıldı. 

Hack'lenen hesaplardan bazılarında kontrol bir süre sonra tekrar hesap sahiplerine geçti.

Son dakika: Türk hackerlar ünlü kuruluşların Twitter hesaplarını hackledi ve...

Twitter'dan yapılan açıklamada, hesapların hack'lendiği doğrulandı. Söz konusu hesapların, Twitter istatistikleri tutan "Twitter Counter" adlı uygulamanın hack'lenmesi sonucu ele geçirildiği ortaya çıktı.

Bu uygulama üzerinden diğer hesaplara erişildiğinin belirlenmesinin ardından açıklama yapan Amsterdam merkezli "Twitter Counter" şirketi, konuya ilişkin inceleme başlattıklarını duyurdu.