Amerikali Turk

Google'da çalışmak için tüyolar

  • October 12, 2017 12:22 PM

Teknoloji devi Google'da çalışmak milyonlarca kişinin hayallerini süslüyor. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için yapmanız gerekenleri en yetkili isimlerden biri açıkladı.

Google’ın platformlar ve ekosistemler başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer şirkette işe girmek isteyen adaylar için tüyolar paylaştı.

Lockheimer, öncelikle şirketin spesifik alanlarda kendini geliştirmiş kişileri tercih ettiğini belirtiyor.

Business Insider’a konuşan Lockheimer, adayların net ve ne istediğini biliyor olmalarının onları diğerlerinden bir adım öne çıkardığının altını çizdi.

Lockheimer, Google çalışanının her yıl proje değiştiriyor olması nedeniyle esnek çalışma sistemine adapte olabilecek adayların da tercih edildiğini belirtti.

Google'ın 'dünyanın en kaçık iş yeri' olarak da anılan ofisinde 5 bin sterlinlik uyku kozalarında öğle uykuları, karavanlarda toplantılar, köpekler için personel kartları, ve kantinde ücretsiz ıstakoz günlük hayatın olağan bir parçası. İşte Google’ın iç dünyasını bir bakış...

Çatıların üstündeki çayırlarda yetişen çilekler, üç şeritli olimpik yüzme havuzu, ses geçirmeyen 'uyku kozaları,’ kaşmir göz maskeleri ve kaz tüyü yorganlar. Adeta dünyanın en güzel oyun alanını akla getiren bu şeyler aslında sadece dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın çalışanlarını şımartmak için sunduğu özelliklerin sadece bir kaçı.

Arama motorunu kötüye kullanmaktan ötürü AB tarafından geçtiğimiz hafta 2,1 milyar sterlin tutarında para cezasına çarptırılan Google, endüstride yaratıcılık teşvik eden eksantrik ofis alanlarıyla tanınıyor. Gelecek sene inşası başlayacak olan 11 katlı, 1 milyar sterlinlik Google merkez binasının planları bir koşu pisti, basketbol sahası ve 24 saat boyunca açık masaj odaları içeriyor.

Ancak basına sızan bazı söylentilere göre, milyar dolarlık bu şirketteki tek tuhaflıklar birkaç tasarım farklılığı değil. Google çalışanların kilolarını kontrol ediyor, saçlarını kesiyor ve onlara gün içinde şekerleme yapmayı zorunlu kılıyor.