Amerikali Turk

Rakiplerini eski CIA ajanlarıyla izledi

  • November 29, 2017 12:42 PM

Akıllı telefon üzerinden taksicilik uygulamasıyla dünya çapında ün kazanan Uber'in, rakip şirketleri izlemek ve kendisiyle ilgili yasal soruşturmaları engellemek üzere, eski CIA ajanlarının da bulunduğu gizli ekipler kurduğu iddia edildi.

Financial Times gazetesinin eski bir Uber çalışanının mahkemedeki ifadesine dayandırdığı habere göre, Uber'in kurduğu gizli ekip üzerinden, Google'a ve diğer rakip şirketlere ait gizli bilgileri ele geçirmeye çalıştığı öne sürülüyor.

Google, Uber'a dava açmıştı

Google, Uber'e ticari bilgilerini ve teknolojisini çaldığı gerekçesiyle dava açmıştı. Google'ın sürücüsüz araç birimi Waymo'nun yöneticisi Anthony Levandowski'nin, şirketten ayrılıp Uber'e geçmeden önce 14 binden fazla belgeyi indirdiği ve bunları beraberinde götürdüğü iddia edilmişti.

Mahkemeye bir mektup gönderen Uber'in eski Küresel İstihbarat birimi müdürü Richard Jacobs'ın, şirketin rakiplerinin gizli bilgilerine ulaşmak amacıyla, aralarında eski CIA ajanlarının da bulunduğu ekipler kurduğunu öne sürdü. Uber'in bu ekipler üzerinden kendisiyle ilgili yasal soruşturmaları engellemeye çalıştığı da iddialar arasında.

Olayla ilgili dava sürerken, Uber iddialarla ilgili bir açıklama yapmadı.